Konto firmowe – jakie jest najlepsze?

Osoby zamierzające założyć firmę stają często przed wyborem konta dedykowanego przedsiębiorcom. Nie jest to łatwe zadanie, licząc na atrakcyjną ofertę. Warto jednak poświęcić czas na analizę dostępnych produktów, by w skali roku zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Istnieje wiele czynników decydujących o wyborze konta firmowego. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim wysokość pobieranych opłat i prowizji. Należy zatem dokładnie "prześwietlić" oferowane produkty.

Brak opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku

Wybierając rachunek firmowy, warto zwrócić uwagę na pobieranie opłat za otwarcie i prowadzenie konta. W większości przypadków założenie rachunku jest darmowe, natomiast opłaty zwykle pobierane są za prowadzenie konta – miesiąc w miesiąc.

Warto jednak mieć świadomość, że na rynku dostępne są rachunki dedykowane przedsiębiorcom, w przypadku których zarówno opłaty za otwarcie i prowadzenie wynoszą 0 zł. Doskonałym przykładem jest Konto Firma To Ja – więcej można znaleźć na stronie https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja.

Darmowe przelewy standardowe

Wielu przedsiębiorców w ciągu miesiąca wykonuje nawet kilkadziesiąt przelewów standardowych. Biorąc pod uwagę fakt, że jeden przelew to 1 zł, w skali roku to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych.

Jeżeli wiesz, że twoja działalność będzie wiązała się z wykonywaniem co najmniej kilku przelewów w miesiącu – i to nie tylko do urzędu skarbowego czy ZUS – poszukaj rachunków, w przypadku których bank nie pobiera opłat za przelewy standardowe.

Brak opłat za korzystanie z karty płatniczej

Zakładając, że – jako przedsiębiorca – będziesz korzystać z karty płatniczej, musisz wziąć pod uwagę ewentualne opłaty. O ile w większości banków jej wydanie jest darmowe (wyjątek to ubieganie się o duplikat karty), tak miesięczna obsługa jest odpłatna. W wielu bankach istnieje możliwość zniesienia opłaty – w przypadku spełnienia kilku warunków, np. dokonania transakcji bezgotówkowej na określoną kwotę, itp.

Mając konto firmowe, możesz korzystać z innych produktów bankowych

Konto firmowe to nie tylko możliwość otrzymywania przychodów z wystawionych faktur i dysponowania nimi. Przedsiębiorcy mogą w łatwy sposób korzystać z dodatkowych produktów bankowych, takich jak kredyty, lokaty czy konta oszczędnościowe.

Kredyty dostępne są przy minimum formalności – nie ma potrzeby dostarczania deklaracji podatkowych, itp. W przypadku lokat, można otworzyć je bez konieczności weryfikacji. To samo dotyczy kont oszczędnościowych.

 

Materiał zewnętrzny