Osoby zamierzające założyć firmę stają często przed wyborem konta dedykowanego przedsiębiorcom. Nie jest to łatwe zadanie, licząc na atrakcyjną ofertę. Warto jednak poświęcić czas na analizę dostępnych produktów, by w skali roku zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Istnieje wiele czynników decydujących o wyborze konta firmowego. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim wysokość pobieranych opłat i prowizji. Należy zatem dokładnie "prześwietlić" oferowane produkty.
Brak opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku
Wybierając rachunek firmowy, warto zwrócić uwagę na pobieranie opłat za otwarcie i prowadzenie konta. W większości przypadków założenie rachunku jest darmowe, natomiast opłaty zwykle pobierane są za prowadzenie konta – miesiąc w miesiąc.
Warto jednak mieć świadomość, że na rynku dostępne są rachunki dedykowane przedsiębiorcom, w przypadku których zarówno opłaty za otwarcie i prowadzenie wynoszą 0 zł. Doskonałym przykładem jest Konto Firma To Ja – więcej można znaleźć na stronie https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja.
Darmowe przelewy standardowe
Wielu przedsiębiorców w ciągu miesiąca wykonuje nawet kilkadziesiąt przelewów standardowych. Biorąc pod uwagę fakt, że jeden przelew to 1 zł, w skali roku to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych.
Jeżeli wiesz, że twoja działalność będzie wiązała się z wykonywaniem co najmniej kilku przelewów w miesiącu – i to nie tylko do urzędu skarbowego czy ZUS – poszukaj rachunków, w przypadku których bank nie pobiera opłat za przelewy standardowe.
Brak opłat za korzystanie z karty płatniczej
Zakładając, że – jako przedsiębiorca – będziesz korzystać z karty płatniczej, musisz wziąć pod uwagę ewentualne opłaty. O ile w większości banków jej wydanie jest darmowe (wyjątek to ubieganie się o duplikat karty), tak miesięczna obsługa jest odpłatna. W wielu bankach istnieje możliwość zniesienia opłaty – w przypadku spełnienia kilku warunków, np. dokonania transakcji bezgotówkowej na określoną kwotę, itp.
Mając konto firmowe, możesz korzystać z innych produktów bankowych
Konto firmowe to nie tylko możliwość otrzymywania przychodów z wystawionych faktur i dysponowania nimi. Przedsiębiorcy mogą w łatwy sposób korzystać z dodatkowych produktów bankowych, takich jak kredyty, lokaty czy konta oszczędnościowe.
Kredyty dostępne są przy minimum formalności – nie ma potrzeby dostarczania deklaracji podatkowych, itp. W przypadku lokat, można otworzyć je bez konieczności weryfikacji. To samo dotyczy kont oszczędnościowych.
Zostaw komentarz