Jak będą wyglądały strony internetowe w 2024 roku? Najnowsze i najciekawsze trendy w projektowaniu

Trendy w projektowaniu stron internetowych zmieniają się z każdym rokiem. Niektóre pomysły niezmiennie pozostają w modzie co najmniej przez kilka sezonów, inne szybko idą w zapomnienie. Najczęściej, na dłużej zostaje z nami to, co naprawdę dobrze działa w praktyce. Tak czy inaczej, ciągle pojawiają się coraz to nowe pomysły na to, jak uczynić strony jeszcze bardziej użytecznymi i atrakcyjnymi dla użytkowników. Ma to bowiem niebagatelny wpływ na sprzedaż. Nadchodzący rok 2024 będzie obfitował w wiele nowości, dzięki którym najnowsze projekty stron będą ciekawe i zaskakujące. Jakie trendy warto wziąć pod uwagę i które są naprawdę trafionymi pomysłami na niemalże każdą stronę czy aplikację mobilną?

Czym są interaktywne doświadczenia i jak będziemy je stosować?

Zarówno w przypadku projektowania stron internetowych jak i aplikacji widać, że coraz częściej twórcy sięgają po rozszerzoną rzeczywistość AR. Dzięki jej wykorzystaniu można bowiem w znacznie większym stopniu zainteresować i zaangażować użytkownika tak, aby pozostał on z nami na dłużej. To kreatywny sposób wyrazu i prezentacji tego, co chcielibyśmy przekazać odbiorcy lub też klientowi. Doskonałym przykładem aplikacji, które dają użytkownikowi możliwość wejścia w wirtualną rzeczywistość to akcje, w których ten może coś zaprojektować czy też wykonać jakąś pracę twórczą, która będzie mogła wziąć udział w konkursie.

Na podobnej zasadzie stosowane są różnego rodzaju zabiegi, które znane są z gier komputerowej i wirtualnej rzeczywistości graczy. W ramach działania sklepów internetowych można projektować konta użytkowników, na których Ci mogą po kolei zyskiwać coraz to wyższe statusy, z którymi wiążą się różnego rodzaju gratyfikacje. Jeśli więc mówimy o trendach na 2024 to bez wątpienia takim trendem jest chęć jak najmocniejszego zainteresowania użytkownika, wciągnięcie go w wirtualną rzeczywistość, jaka została wykreowana, zaprojektowana i przedstawiona w ramach strony czy też aplikacji mobilnej. Kreowanie zaangażowania to duże wyzwanie, którego podejmują się nie tylko duże koncerny, ale i nawet mniejsze przedsiębiorstwa.

A co nas czeka w 2024 roku od strony graficznej?

Ten obraz widzialny to pierwsze z czym styka się użytkownik- grafika użyta na stronie najmocniej wpływa na odbiór i ocenę strony użytkownika, której ten dokonuje w pierwszych chwilach, zaraz po przejściu na stronę. Od dłuższego czasu w projektowaniu graficznym najmodniejszym trendem jest tworzenie minimalistycznych layoutów, projektów bardzo prostych i przejrzystych, a co za tym idzie- łatwych i szybkich w odbiorze. Minimalizm staje się remedium na ogrom informacji, jakie z każdej strony docierają do użytkowników, którzy mogą się wręcz czuć bombardowani różnego rodzaju środkami wyrazu. Strony internetowe mają więc być prostym przekazem, mają dawać możliwość szybkiego odnalezienia tego, co najważniejsze. Tym samym grafika ma zainteresować odbiorcę, ale też w dużym stopniu musi być użyteczna.

Minimalizm w projektowaniu to dobór stonowanej palety kolorów strony internetowej, stosowanie prostych i czytelnych czcionek, przejrzysty układ i intuicyjne rozłożenie wszelkich, najważniejszych elementów na takiej stronie. Na stronie nie może dziać się zbyt wiele, bardzo często w takich minimalistycznych projektach im mniej się dzieje, tym są lepiej wykonane i bardziej atrakcyjne dla odbiorców. Tym samym, dużą rolę przykłada się do etapu testowania strony jeszcze zanim zostanie ona wypuszczona do sieci- ma ona bowiem pozwalać na jak najszybsze dotarcie użytkownika do podstawowych informacji czy też jak najprostszy sposób dokonania zakupu. Liczne testy, sprawdzanie użyteczności poszczególnych elementów i tego, czy interfejs jest przyjazny dla użytkownika- to ważne elementy produkcji strony czy też aplikacji.

Proste linie, geometryczne kształty, symetria oraz ograniczenie bodźców wizualnych to bez wątpienia trend, który nadal będzie bardzo mocno zauważalny. Nadal w użyciu będą także pastelowe kolory oraz gradienty, które będą dodawały stronom atrakcyjności.

Wykorzystanie typografii do uatrakcyjnienia szaty graficznej poszczególnych elementów identyfikacji wizualnej

Z jednej strony mocny i bardzo zauważalny trend minimalizmu przy projektowaniu zachęca do stosowania bardzo przejrzystych, prostych w swojej formie czcionek. Z drugiej strony w 2024 przewiduje się bardzo mocny trend eksperymentowania z typografią, która przestanie być wykorzystywana jedynie do odpowiedniej prezentacji tekstu. Za pomocą typografii będzie można podkreślić nowoczesny charakter strony, na przykład poprzez duże czcionki i proste, ale jednocześnie wręcz krzyczące elementy tekstu. Ciekawa czcionka może bowiem na szereg sposobów uatrakcyjnić wygląd strony, a nawet może zastąpić wiele innych elementów graficznych. Zabawa typografią będzie pozwalała na nowe, świeże i ciekawe projekty stanowiące nieszablonową formę wyrazu, sposób komunikacji informacji poprzez nowoczesną formę.

Wykorzystanie fotografii w projektach graficznych

Trend ten już był widoczny do tej pory i nadal będzie atrakcyjny- także w 2024 roku. Wysokiej jakości zdjęcia o dużej rozdzielczości, a nawet filmiki będą mogły stanowić element graficzny strony przyciągając uwagę odbiorcy już od pierwszych sekund, jakie ten spędzi na stronie.

Dobrej jakości fotografie są atrakcyjne same w sobie. W dużej mierze podkreślają one prosty, codzienny przekaz informacji, które są prezentowane. Są czymś naturalnym i nienachalnym, a jednocześnie nowoczesnym i angażującym. W wielu przypadkach sprawdzają się lepiej niż skaczące grafiki przeskakujące obrazy z darmowych banków zdjęć. Wykonanie profesjonalnych fotografii to pójście o krok dalej, to tworzenie czegoś nowego, interesującego, co może przyciągnąć uwagę odbiorcy- być może zszokować, zaciekawić czy wywrzeć na odbiorcy pożądane wrażenie.

Podążanie za najświeższymi trendami w projektowaniu daje szansę na stworzenie strony i aplikacji, która będzie naprawdę interesująca dla użytkownika, gdyż po prostu będzie „na czasie”. Nie można jednak zapominać o tym, że taka strona przede wszystkim musi być użyteczna, praktyczna, funkcjonalna- czyli musi być narzędziem, które naprawdę dobrze działa w praktyce. Takie narzędzie będzie można potem wykorzystać na szereg różnych sposobów- chociażby jako narzędzie marketingowe czy narzędzie do kreowania wizerunku marki.

Więcej informacji na: https://friendsmakebrands.pl/projektowanie-stron-www/

Artykuł sponsorowany