Car sharing w Polsce

W ostatnim czasie można sporo usłyszeć o tak zwanym car sharingu. O ile w wielu państwach na świecie, usługi takie popularne są już od kilku lato, o tyle w Polsce jest to biznes popularny stosunkowo niedługo, ale bardzo szybko zyskując popularność i pozyskując kolejnych klientów. W Polsce usługi car sharingu zapoczątkowała firma 4mobility.pl. Początkowo swoje usługi oferowali na terenie Warszawy. Teraz można spotkać ich ofertę również w innych miastach Polski.

Czym jest car sharing?

Car sharing jest to uproszczony sposób wynajmu samochodów, można w firmach oferujących tego typu usługi wypożyczyć samochód na godziny, a nawet na minuty. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wspólne wykorzystywanie samochodu, przez różnych użytkowników. Nie musimy być właścicielami samochodu, by móc nim podróżować, a w zamyśle krótkoterminowego wynajmu samochodu jest wykorzystywanie go przez kilka godzin, bądź czasem kilkanaście minut w ciągu dnia. Często w dużych miastach tego typu usługi są świetną alternatywą dla taksówek, czy też korzystania z prywatnego samochodu.

Jak z niego korzystać?

Car sharing jest bardzo prosty w obsłudze. Aby wynająć samochód na krótki okres, wystarczy, że posiadamy aktualne prawo jazdy, mamy smartfona oraz odpowiednią aplikację 4mobility.pl. Dodatkowo musimy posiadać kartę kredytową, bądź płatniczą, z której będą pobierane opłaty za korzystanie z wynajętego samochodu. Po rejestracji w takim serwisie, za pośrednictwem smartfona możemy wynająć wybrany przez nas samochód. Koszty wynajmu są zależne od czasu korzystania z samochodu. Bardzo dobrą zasadą jest to, że płacimy tylko wtedy, gdy z takiego samochodu korzystamy, a do plusów możemy zaliczyć na przykład to, że z parkingu odbieramy samochód zatankowany, więc nie musimy martwić się o rzeczy poza tymi, do których zamierzamy samochód wykorzystać. Samochody na minuty są na przykład świetną opcją na wyjazd po zakupy, czy też na spotkanie. Możemy wtedy łatwo się przemieścić, a jednocześnie nie musimy korzystać z prywatnego samochodu.

Za pomocą własnego smartfona można również bardzo łatwo zamówić taki samochód bowiem w mieście zlokalizowanych jest sporo miejsc z takimi samochodami na wynajem, a my w dowolnej chwili możemy sprawdzić, czy w naszej okolicy dostępny jest taki samochód.

Podsumowując car sharing w Polsce staje się coraz bardziej popularny i kwestią czasu jest to, aż pojawi się on w kolejnych miastach.

Materiał zewnętrzny