Jak przygotować raport z prac badawczo–rozwojowych?

Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Od tamtej pory większe firmy oraz lokalni, mali przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu programów dofinansowania. Dzięki temu mają oni wpływ na rozwój swojego biznesu. Na początku trzeba jednak przeprowadzić prace badawczo-rozwojowe. Pozwolą one ocenić, czy nasz projekt będzie konkurencyjny. Należy sprawdzić, co oferują inne firmy o podobnym profilu oraz jakie są oczekiwania klientów. Dzięki temu będziemy w stanie wzbogacić ofertę o dodatkowe usługi bądź produkty, których nie znaleźliśmy u innych przedsiębiorców.

Istotne jest, aby nasza firma wprowadziła na rynek innowacyjny pomysł, który zapewni ciągłość finansową. Dlatego na końcu prac jest sporządzany raport badawczo-rozwojowy.

Sposoby przeprowadzania raportu z prac badawczo-rozwojowych

Wszystkie etapy prac można przygotować samemu. Warto jednak zastanowić się, czy nie skorzystać z usług zewnętrznego podmiotu. Trzeba w takiej sytuacji dokładnie określić zakres badań i analizy rynku. Firmy, które zajmują się przygotowaniem pełnej dokumentacji dla pozyskania dotacji unijnych, są także odpowiedzialne za sporządzenie pełnego raportu z prac badawczo-rozwojowych. Taki dokument jest bowiem kluczowy przy niektórych programach. Istotne jest, aby dokładnie opisać metodologię, przebieg badań oraz wnioski.

B+R

Co powinien zawierać raport z prac badawczo-rozwojowych?

Każdy raport przede wszystkim powinien być odpowiednio zatytułowany. Już na początku trzeba podać dokładny cel badania. Należy bardzo precyzyjnie zdefiniować, co chcemy osiągnąć przeprowadzając analizę. Warto o tym pamiętać, ponieważ na końcu będziemy musieli jasno i konkretnie napisać, czy dany cel został osiągnięty. Przed rozpoczęciem badań musimy także przygotować dokładny harmonogram oraz czas trwania prac badawczych. Ważne jest także wykazanie, że badany przez nas produkt bądź usługa odpowiadają na zapotrzebowanie rynku. W metodologii badania warto wspomnieć o urządzeniach, które wykorzystywaliśmy. Jeżeli pracujemy nad polepszeniem technologii wytwarzania produktów, to zapewne skorzystamy z różnych urządzeń produkcyjnych. Tym samym musimy także podać koszt związany z badaniami. Te wszystkie elementy powinny znaleźć się w naszym raporcie prac badawczo-rozwojowych.

Pomoc w przygotowaniu raportu

Dla niektórych sporządzenie takiego raportu może okazać się bardzo trudne. Dlatego na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się przygotowaniem kompletnej dokumentacji projektów unijnych. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo A1 Europe, które od 14 lat pozyskuje dotacje unijne dla swoich klientów. Przygotowany przez specjalistów A1 Europe raport będzie zawierał wszystkie najważniejsze elementy, takie jak: identyfikację problemu i badawczego, opracowanie procedury badawczej, konsultację wyników badań. Jak zapewniają pracownicy A1 Europe każdy pomysł należy dokładnie przeanalizować, co pozwoli sprawdzić, czy dany produkt będzie cieszył się zainteresowaniem na rynku.