Jak zadbać o oczy przy pracy przed monitorem?

Wiele osób wykonuje obecnie pracę biurową. Spędzają 8 godzin, a czasem i więcej, przed monitorem. Na początku większość osób nie odczuwa dyskomfortu, jednak szybko okazuje się, że oczy przestają poprawnie funkcjonować. Dlaczego monitor od komputera ma tak zły wpływ na ludzki wzrok? Przez długie lata twierdzono, że za negatywny wpływ na oczy odpowiada promieniowanie, jakie emituje monitor. Od razu trzeba zaznaczyć, że jest to mit. Co zatem powoduje, że nasze po kilku godzinach pracy zaczynają odmawiać posłuszeństwa? Warto dowiedzieć się, czy mamy możliwość ochrony oczu. W końcu mają nam służyć przez wiele lat. 

Dlaczego praca przed komputerem jest szkodliwa dla oczu?

Pracując przed monitorem komputera, oko jest zmuszone do wielogodzinnego wpatrywania się z bliskiej odległości w jeden punkt. Oznacza to, że mięsień odpowiadający za akomodację (ruchomość) gałki ocznej  jest cały czas napięty. Akomodacja to zmiana kształtu soczewki. Taka sytuacja prowadzi do powstania tak zwanego zespołu suchego oka. Objawia się to między innymi: zamgleniem widzenia, ciężkością powiek, zaczerwienieniem, zmęczeniem, czasem nawet podwójnym widzeniem.  

Podczas wykonywania obowiązków w pracy większość osób wpatruje się w komputer trochę jak zahipnotyzowani. Prawdopodobnie nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. W związku z tym powoli przestajemy mrugać. Mruganie jest bardzo ważne, ponieważ rozprowadza wilgoć po całej gałce ocznej. Niestety podczas pracy przed monitorem nasze oczy wysychają wręcz momentalnie, a my dodatkowo nie wykonujemy naturalnych ruchów powiekami. W tym wypadku nie należy używać kropel bez konsultacji z lekarzem. Część specyfików, jakie można nabyć w aptekach, ma działanie przeciwzapalne a to jeszcze dodatkowo potęguje podrażnienie i zaczerwienienie oczu. W związku z tym warto zaopatrzyć się w specjalne okulary. 

okulary do komputera

Okulary do komputera

Według prawa pracy na każdą godzinę pracy przysługuje 5 minut przerwy. Warto wtedy odwrócić wzrok od komputera, dzięki czemu oczy będą mogły odpocząć. Innym sposobem na ochronę wzroku jest stosowanie specjalnych okularów. Nawet jeżeli nie mamy żadnej wady wzroku, to możemy nabyć model, który jest wyposażony w specjalną powłokę antyrefleksyjną. Potocznie takie okulary nazywa się zerówkami, ponieważ nie mają żadnych dioptrii. Zadaniem powłoki antyrefleksyjnej jest niwelowanie refleksów świetlnych, które odbijają się od komputera. Obecnie jest to standard praktycznie w każdym salonie optycznym.

Gdzie kupić okulary do komputera?

Zakup okularów do komputera coraz częściej staje się koniecznością. Dlatego warto poszukać miejsca, w którym każdy sprzedawany egzemplarz odznacza się najwyższą jakością. Hurtownią, która specjalizuje się w dobieraniu okularów do indywidualnych potrzeb każdego klienta, jest AVM. Okulary do pracy mają za zadanie zapobiegać powstawaniu podrażnień oka. Wpływają one także na zniwelowanie skutków zespołu suchego oka. Brak ochrony szybko stanie się odczuwalny, zwłaszcza po kilku latach.