Jak wybrać szczoteczkę elektryczną?

Rynek elektrycznych szczoteczek jest obecnie bardzo szeroki – do wyboru mamy wiele zróżnicowanych modeli, które poza wydajnym działaniem, gwarantują również dostęp do sporo funkcji dodatkowych.

Wszystko to sprawia, że wybór tego jedynego może okazać się nieco trudniejszy niż niektórym się wydaje. Konieczna okaże się bowiem analiza wszystkich najważniejszych parametrów technicznych oraz sposobu działania szczoteczek.

Czy warto kupić szczoteczkę elektryczną?

Odpowiedź na to pytanie związana będzie przede wszystkim ze specyfiki omawianych urządzeń, a także wszelkich różnic między nimi a szczoteczkami manualnymi.

Wspomnieć należy, ze za sprawą produktów standardowych, jesteśmy w stanie wykonać około 600 ruchów na minutę, podczas gdy szczoteczka elektryczna, a zwłaszcza modele rotacyjne, wykonuje nawet 40 tysięcy ruchów na minutę. Doskonale pokazuje to, z jaką dokładnością możemy wyczyścić nasze zęby. Sprzęt elektryczny jest przez to również dużo wygodniejszy – nie musimy bowiem przez kilka minut machać szczoteczką. Dzięki temu nasze zęby myjemy dłużej, co oczywiście ma przełożenie na ich zdrowy wygląd.

Oczywiście nie możemy zapomnieć również o wszelkich funkcjach dodatkowych, które również wpływają na nasz komfort. Biorąc to wszystko pod uwagę, szczoteczki elektryczne wydają się być dobrym wyborem, nawet pomimo ich cen. Żeby jednak spełniały one nasze potrzeby i wymagania, powinniśmy dokładnie prześledzić ich specyfikacje.

Najważniejsze parametry

Decydując się na omawiany sprzęt, powinniśmy na wstępie zastanowić się nad wyborem między modelami bateryjnymi a akumulatorowymi. Pierwsze z nich zapewniają długą czas działania, dzięki czemu nie musimy co jakiś czas podłączać ich do ładowania, zwłaszcza gdy użyjemy pojemnych baterii alkalicznych.

Pamiętać należy jednak o tym, że baterie swoje kosztują, dlatego sam zakup urządzenia nie zamknie naszych wydatków. Jeśli więc nie inwestować kolejnych pieniędzy w baterię, powinniśmy decydować się na modele akumulatorowe, które z reguły wyróżniają się wyższą mocą. Oczywiście w takim przypadku warto sprawdzić, jaką pojemność ma akumulator.

Wspomnieliśmy o tym, że szczoteczka elektryczna wykonuje bardzo dużą ilość ruchów na minutę. Dokładna wartość jest jednak zależna od wybranego modelu. Urządzenia najtańsze są w stanie wykonać w ciągu minuty. około 10 tysięcy ruchów pulsacyjnych i kilka tysięcy ruchów oscylacyjno-rotacyjnych. W przypadku szczoteczek z wyższej półki, wartości te mogą być nawet kilka razy wyższe.

Co równie ważne, dobrej jakości produkt pozwoli nam na dostosowanie prędkości działania, dzięki temu będziemy w stanie ustalać różne wartości dla wybranych obszarów szczotkowania. Regulacja zazwyczaj odbywa się w sposób płynny, do wyboru mamy od dwóch do nawet czterech trybów.

Przydatne funkcje i wyposażenie

Oczywiście parametry techniczne to nie wszystko. Prawdziwą wartość szczoteczek elektrycznych poznam dopiero wtedy, gdy skorzystamy z oferowanych przez nie dodatków i różnych trybów.

Wspomnieć należy między innymi o wbudowanym zegarze. Jest to swego rodzaju budzik, który co 30 sekund informuje nas o konieczności zmiany strony szczotkowania. Następnie, po 2 minutach, wskazuje nam, że możemy zakończyć szczotkowanie. Wszystko to pozwala nam łatwiej przestrzegać zasad zdrowego szczotkowania zębów. Niektóre zaawansowane szczoteczki monitorują również miejsca, które zostały przez nas wyszczotkowane i w razie potrzeby, wskażą, jakie obszary pominęliśmy.

Wspomnieć należy również o możliwości wyboru nie tylko prędkości, ale również intensywności nacisku. Parametry te często dobierane są w sposób automatyczny, dzięki czemu nie musimy martwić się na przykład naruszeniem wrażliwych zębów. Szczoteczka, za pomocą wskaźników, informuje nas również o poziomie naładowania baterii lub akumulatora. Dzięki wszystkim zastosowanym trybom nasze szczotkowanie okaże się niezwykle efektywne.

Jeżeli chodzi natomiast o dodatkowe wyposażenie, wspomnieć warto przede wszystkim o ładowanie w formie szklanki, wymiennych końcówkach, a także irygatorze, który pozwala na płukanie przestrzeni międzyzębowych.

Podczas zakupu szczoteczki elektrycznej, nie powinniśmy zapomnieć również o doborze jej rozmiarów. Na rynku dostępne są modele bardzo zróżnicowane pod tym względem – nie powinniśmy mieć problemów z dobraniem ich także dla dzieci.

Szczoteczka soniczna

Jest to udoskonalona odmiana urządzeń elektrycznych, która kierowana jest przede wszystkim do osób z wrażliwymi zębami i dziąsłami. Swoje działanie opiera bowiem na generowaniu ultradźwięków, które doskonale usuwają nagromadzony osad.

Dzięki temu wszystkiemu, zęby czyszczone są skutecznie i bez obawy o ich starcie czy też naruszenie. Warto podkreślić, że szczoteczki soniczne często obsługują jeszcze wyższe wartości związane z prędkością obrotową. Jeżeli chodzi o funkcje, prezentują się one podobnie, jak w przypadku standardowych modeli elektrycznych.

Ile kosztują szczoteczki elektryczne?

To oczywiście zależy od konkretnych modeli. Najtańsze z nich zakupimy za około 20-30 złotych. Będą to przeważnie szczoteczki bateryjne. Jeżeli zależy nam na wielu funkcjach dodatkowych, powinniśmy przygotować się na wydatek od 100 do nawet tysiąca złotych – mowa tu zarówno o zwykłych modelach elektrycznych, jak i sonicznych.

Szczoteczka elektryczna zdecydowanie przyspieszy i ułatwi nam codzienny proces szczotkowania zębów. Dysponuje ona ponadto bogatym zestawem funkcji, dzięki którym jesteśmy w stanie uzyskać pięknie wyglądający uśmiech. Ze względu na wygodę ich użycia, są one warte zainteresowania.

 

Materiał zewnętrzny