Weekend Warszawiaka - czyli co zwiedzić w okolicy?

Wiadomo że w Warszawie zawsze jest co robić - tyle tam klubów, dyskotek, koncertów, wystaw, przedstawień, premier i innych atrakcji. Każdy Warszawiak jednak od czasu do czasu ma zapewne dość własnego miasta - i pragnąłby wyjechać gdzieś indziej, zobaczyć coś więcej, ale jednocześnie nie ma na to zbyt dużo czasu! Niektórzy w tym momencie wsiadają do samolotu i lecą gdzieś - na Cypr, do Londynu lub choćby nad morze, by zaczerpnąć powietrza w zupełnie innym miejscu i trochę odpocząć.

Nie trzeba jednak wcale przemierzać wieluset kilometrów, by zobaczyć coś ciekawego - sama okolica Warszawy i Mazowsze są warte odwiedzin. Również sąsiednie województwa kryją wiele skarbów. Można więc wsiąść w samochód i niebawem być u celu fascynującej podróży. Gdzie jednak dokładnie warto się wybrać? Arkadia i Nieborów Niedaleko Warszawy znajduje się przepiękne miejsce, gdzie powinien pojechać każdy fan nie tylko terenów dystyngowanych, związanych z polską kulturą i historią oraz ukrytych w malowniczych zakątkach natury, lecz również i "Akademii Pana Kleksa"!

Choć może się to wydawać dziwne, właśnie w Nieborowie realizowano część tego filmu, więc to wspaniałą wycieczka również dla dzieci. Dorośli mogą zaś zwiedzić Muzeum w Nieborowie i Arkadii, założone w roku 1945, w skład którego wchodzi Pałac Radziwiłłów, wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogrodem Romantycznym Heleny Radziwiłłówny w Arkadii. Doskonałe muzeum wnętrz oraz ogrody w stylu francuskim i angielskim to znakomita możliwość do weekendowego relaksu, który spodoba się każdemu Warszawiakowi. Wystarczy dojechać prosto trasą A2 w okolice Łowicza. Nieborów zachęca! Żelazowa Wola Kolejna, wspaniała propozycja to wyjazd do Żelazowej Woli - miejsca narodzin Chopina.

Oczywiście, przede wszystkim warto odwiedzić Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, gdzie znajduje się muzeum jego pamięci - i gdzie zdążają nie tylko wycieczki z okolicznych szkół, lecz również i wielu fanów jego twórczości. Nie tylko muzyk może jednak dostrzec w tym miejscu niezwykłe piękno krajobrazu i przede wszystkim związek z polską kulturą i historią - to idealna eskapada na kilka godzin dla każdego. Spokój, cisza, urokliwy dworek otoczony mnóstwem drzew - Żelazowa Wola leży w województwie mazowieckim, w gminie Sochaczew. Każdy Warszawiak dotrze tam więc bardzo szybko! Twierdza Modlin Modlin to najbliższa ze wszystkich proponowanych podroży - położona jest u brzegu Wisły i Narwi, około 30 kilometrów od Warszawy, jadąc na północny-zachód. To sam Napoleon był pomysłodawcą stworzenia w tym miejscu fortecy, z uwagi na świetne położenie.

Rozkaz wydał 1 grudnia 1806 roku w Poznaniu, choć pierwsze fortyfikacje w pobliżu Modlina tak naprawdę powstały jeszcze w czasach potopu szwedzkiego. Stworzyli je Szwedzi - do dziś dnia nie zachowały się jednak żadne tego pozostałości. Twierdza w różnych latach służyła różnym władzom - nie zawsze polskim. Dlatego też ostatecznie posiada fortyfikacje francuskie, rosyjskie i polskie, a obsadzały ją wojska francuskie, saskie, wirtemberskie, rosyjskie i niemieckie (II i III Rzeszy) oraz polskie, przy czym zarówno Księstwa Warszawskiego, jak i Królestwa Polskiego, i wreszcie Rzeczypospolitej. W takim miejscu warto być choć raz - można się też umówić na wizytę z przewodnikiem. Po tej historycznej wycieczce możliwe jest zaś przejechanie nad rzekę Wkrę, gdzie wśród spokojnej przyrody Warszawiak naładuje akumulatory na kolejny, nerwowy tydzień w pracy.

Czerski zamek Około 40 kilometrów na południe od Warszawy znajduje się ciekawa wieś - Czersk. Położona jest w województwie mazowieckim, w gminie Góra Kalwaria, w powiecie piaseczyńskim, a największą atrakcją okolicy jest średniowieczny zamek książąt mazowieckich, a raczej jego ruiny. To zamek gotycki, zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Zamek czasy swej świetności ma bardzo dawno za sobą - został zniszczony jeszcze w czasie potopu szwedzkiego, a mimo późniejszych prób jego odbudowy zamek jest zdewastowany od czasu III rozbioru Polski i częściowym zburzeniu jego murów przez Prusaków. Jego ruiny są jednak świetnym miejscem wycieczek - zarówno samotnych, jak i z przyjaciółmi czy rodziną. Co jeszcze zobaczyć? To tylko część propozycji - tych najciekawszych, które z pewnością urzekną każdego i pozwolą nie tylko się odprężyć, ale i dowiedzieć czegoś ciekawego. Oczywiście, wspaniałych miejsc w bliższych i dalszych okolicach Warszawy jest bardzo wiele. Jakie na przykład? Wśród szczególnie polecanych znalazły się: - Kazimierz Dolny - Łódź - Pułtusk - Sochaczew - Puszcza Kampinoska