Usprawniamy system operacyjny

Im dłużej korzystamy z naszego laptopa, tym więcej mamy na nim danych. Często do niczego nam niepotrzebnych, spowalniających jedynie pracę komputera. Dziś podpowiadamy, co robić, by system operacyjny pracował lepiej.

Niepotrzebne aplikacje, stare sterowniki czy pozostałości po aktualizacjach - wszystko to niepotrzebnie zapycha nasz komputer. W przeciwdziałaniu oznakom starzenia się komputera pomaga odpowiednia konfiguracja narzędzia optymalizujące działanie peceta, a także wypracowanie dobrych nawyków.

Na dobry początek

Optymalizacja nie musi wcale dotyczyć starych maszyn. Nowy laptop od razu ma na swoim wyposażeniu pakiet aplikacji. Z połowy prawdopodobnie nigdy nie skorzystamy, część z nich to wersje próbne, które wygasną po miesiącu. Możemy spokojnie pozbyć się zbędnych programów, wtyczek do przeglądarek internetowych, czy linków reklamowych w Menu Start. W znalezieniu ich pomoże nam program PC Decrapifier. Trzeba bowiem uważać, by nie usunąć potrzebnych rzeczy - aplikacji przygotowanych przez producenta czy składników systemu Windows.

W zdrowym komputerze…

Zanim zaczniemy pracować na nowym urządzeniu, warto zainstalować kilka niezbędnych programów, by zoptymalizować opcje systemu. Jeśli chodzi o program antywirusowy, to wbudowany w system Windows Defender powinien zapewnić wystarczającą ochronę. Jeśli z niego korzystamy, zbędne jest instalowanie innego antywirusa. Dwa programy antywirusowe nie powinny działać równolegle. Należy zadbać natomiast o kopię bezpieczeństwa na wypadek awarii komputera oraz upewnić się że mamy włączoną automatyczną aktualizację sterowników i aplikacji Windows.

W codziennym użytkowaniu

Aby dbać o system operacyjny podczas codziennej pracy z komputerem, zacznijmy od tego, by nie zaśmiecać go programami instalowanymi na chwilę. Każda taka instalacja zostawia po sobie ślad. Warto również przechowywać na pulpicie jak najmniej plików i katalogów. Aby komputer nie uruchamiał się zbyt długo, ogranicz liczbę aplikacji uruchamiających się automatycznie przy starcie. Aby wyczyścić autostart ze zbędnych aplikacji, możesz posłużyć się programem Autoruns.

Więcej o tym, jak dbać o system operacyjny, dowiesz się na LenovoZone: https://lenovozone.pl/blog/jak-dbac-o-system/

Artykuł sponsorowany