Jak zadbać o bezpieczeństwo psa podczas spacerów?

Spacery z psem to jedna z najprzyjemniejszych aktywności na świeżym powietrzu, jakim można się oddać w asyście czworonoga. By przebiegały bezpiecznie, warto zadbać o bezpieczeństwo pupila.

Mocna smycz to podstawa

Nawet najbardziej spokojne i ułożone zwierzę może zachować się nieprzewidywalnie, gdy coś je spłoszy, zaboli lub zaciekawi. Warto zdawać sobie z tego sprawę i stosować odpowiednie środki zaradcze, by zwierzę nie zerwało się ze smyczy i nie uciekło.

Pies, który zerwie się ze smyczy i oddali jest narażony na różnego typu zagrożenia – od ruchu ulicznego aż po ryzyko zagubienia się na dobre. Właśnie dlatego, w trosce o pupila, należy stosować odpowiednio dobraną smycz i obrożę, które będą adekwatne do wagi i wielkości psa.

Profilaktyka zaginięć – chip dla psa i adresówka

W niektórych krajach obowiązkowe jest nie tylko wyposażanie w chip psów, ale także kotów, co zdecydowanie ułatwia identyfikację zwierząt i ogranicza ich porzucanie przez właścicieli. Warto założyć chip nie tylko z tych powodów. To rozwiązanie, które pozwala pomóc w poszukiwaniach zwierzęcia.

Wszczepienie chipu nie jest bolesne, a zdecydowanie ułatwi identyfikację, namierzenie i odnalezienie czworonoga. Jeśli tylko zwierzę ucieknie i trafi do lecznicy lub schroniska, jego chip będzie mógł zostać odczytany, co ułatwi odnalezienie go przez właścicieli.

Adresówka to kolejny sposób na zabezpieczenie zwierzęcia na wypadek zaginięcia. Adres lub chociaż numer telefonu umieszczone w obroży sprawią, że uczciwy znalazca zwierzęcia będzie mógł odnaleźć jego właściciela. Niestety, jeśli zaginione zwierzę trafi na nieodpowiedzialnych znalazców, może nigdy nie wrócić do domu. Łakomym kąskiem bywają szczególnie psy rasowe i młode zwierzęta o sympatycznym usposobieniu, dlatego należy uważać, by do ucieczek zwierzęcia nie dochodziło.

Profilaktyka chorób zakaźnych i pasożytów – szczepienie psa

Właściciele psów powinni dobrze orientować się w kalendarzu szczepień obowiązkowych, ale warto wziąć pod uwagę również szczepienia opcjonalne. Pies może zarazić się na spacerze nie tylko wścieklizną, na którą coroczne szczepienie jest obowiązkowe. Równie duże jest ryzyko zarażenia się przez zwierzę nosówką i parwowirozą, na które zaleca się szczepić psa, ale nie jest to kwestia uregulowana prawnie, ponieważ choroby te nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by nie ograniczać się wyłącznie do szczepień obowiązkowych, gdyż pies jest narażony na kilka poważnych chorób, na które istnieją skuteczne i bardzo dobre środki profilaktyczne w postaci szczepionek.

Zimowy niezbędnik – ocieplacz i kapcie

Zimowe spacery rządzą się zupełnie innymi prawami niż letnie eskapady. Zimą bywa bardzo nieprzyjemnie, mroźnie, mokro i zimno, ale pies jest narażony nie tylko na niskie temperatury i opady, ale też na sól drogową, która może bardzo mocno zaszkodzić delikatnym łapom zwierzęcia.

Jeśli nasze zwierzę nie jest duże, ma dość szczupłą sylwetkę i krótką sierść, powinniśmy zadbać o jego komfort termiczny podczas zimowych spacerów. W sklepach znajdziemy wiele sweterków, płaszczyków i kurteczek dla psów, które nie są tylko wymyślnym gadżetem, ale faktycznie zabezpieczają zwierzę przed mrozem i wilgocią.

Kolejną rzeczą, po którą warto sięgnąć, są buty dla psa. Najczęściej mają postać kapci lub skarpetek. To nakładki na łapy, które są wodoodporne i zabezpieczają psie łapy przed szkodliwą solą drogową. Po powrocie ze spaceru warto jeszcze obejrzeć łapy czworonoga i ewentualnie je umyć pod bieżącą wodą.

Spacery z psem to ogromna przyjemność i szansa na miłe spędzanie czasu z czworonogiem. To również okoliczności, w których może dojść do różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Warto odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo psa, by mieć pewność, że te przyjemne chwile nie okażą się bolesne w skutkach. Szczepienia, dobra smycz, chip dla psa i kapcie na psie łapy – to nie są ogromne koszty i poświęcenia, a te środki zaradcze zdecydowanie ograniczają ryzyko, że spacer zakończy się nieprzyjemnie.