Wysoka wydajność w miniaturowej odsłonie

W większości przypadku chcąc kupić laptop o wysokiej wydajności musimy godzić się na dość duże gabaryty, co najmniej 15,6 cala, wagę oraz stosunkowo krótki czas pracy na jednym ładowaniu. Na szczęście na rynku możemy znaleźć alternatywy o porównywalnej wydajności w pracy, ale o znacznie mniejszych wymiarach. Co prawda cena za taką miniaturyzację jest bardzo wysoka, ale jeśli ktoś ma specyficzne potrzeby, z pewnością znajdzie urządzenie o odpowiednich parametrach.

Dla wielu użytkowników pojęcie wydajnego laptopa jest dość odmienne. Jedni kojarzą je z płynnością w wymagających grach i możliwość uruchamiania ich w najwyższych możliwych ustawieniach, inni zaś stawiają na komfort pracy z wieloma wymagającymi programami jednocześnie przy zachowaniu oszczędności energii, co przekłada się na długi czas pracy na jednym ładowaniu. Ponadto liczy się mobilność czyli bardzo kompaktowe gabaryty oraz niska waga, dzięki czemu praca nawet w pociągu nie może być nadmiernym problemem.

Dla tak specyficznej grupy odbiorców przygotowano laptopy o dość małej przekątnej ekranu – około 12 cali – i wysokiej wydajności. Wszystko to opakowane w elegancką obudowę i wyposażone w wydajną baterię, dzięki czemu nawet wiele godzin pracy w podróży nie zmusi nas do szukania gniazdka, by podłączyć ładowarkę. Po skończonej pracy wystarczy sprzęt schować do podróżnej torby lub plecaka – gabaryty niewiele większe od zeszytu to ogromna wygoda. Poznajmy zatem pasujące to naszych wymagań propozycje.

Jedną z nich jest model HP EliteBook 820. W niemal miniaturowej obudowie zamknięto bardzo przyzwoite podzespoły. Jest to między innymi procesor Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6300U i taktowaniu do 3 GHz w trybie Turbo, wspomagany przez 4 GB pamięci operacyjnej RAM DDR z możliwością rozszerzenia do nawet 32 GB co wpływa na przyszłościowy charakter tego urządzenia. Na dane przygotowano dysk twardy HDD o pojemności 500 GB, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby dysk HDD zamienić na SSD i znacząco poprawić ogólną wydajność systemu.

Karta graficzna Intel HD Graphics 520 wyświetla obraz na matowej matrycy LED o przekątnej 12,5 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Za pomocą portu Display Port możemy jednak podłączyć zewnętrzny monitor o dowolnej przekątnej i rozdzielczości nawet 4K. Ponadto producent zastosował dwa porty USB 3.0 oraz jeden port USB Typu C. Całość z baterią waży nieco ponad 1,3 kg i prezentuje się naprawdę elegancko i stylowo.

Bardzo ciekawą propozycją, która spełni wszelkie wymagania jest także model Toshiba Tecra Z40. W cenie nieco ponad 5000 złotych znajdziemy wersję wyposażoną w procesor Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) w odmianie 6200U o taktowaniu do 2,8 GHz i wsparciem ze strony 8 GB pamięci operacyjnej RAM z możliwością rozszerzenia do 16 GB. Na dane i programy przeznaczono bardzo szybki i wydajny dysk SSD o pojemności 256 GB. Obraz przekazywany jest za pośrednictwem zintegrowanej karty graficznej Intel HD Graphics 520 na ekran 14-calowy o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Co prawda jest to nieco większy model w porównaniu do poprzednika, ale 1,5 cala więcej nie wpłynie negatywnie na mobilność, tylko zapewni większą przestrzeń roboczą i lepszą jakość obrazu.

Urządzenie zostało wyposażone w trzy porty USB w standardzie 3.0, czytnik SmartCard, kamerę HD oraz czytnik linii papilarnych. Takie zestawienie opakowane w naprawdę gustowną i bardzo elegancką obudowę czyni z Toschiba Tecra Z40 idealne rozwiązanie biznesowe w cenie około 5000 złotych.