Pozycjonowanie czy AdWords – co warto wybrać?

Reklama w internecie jest szybka, tania i skuteczna. Jednak zawsze efekty zależą od tego, na jaką formę promocji się zdecydujemy. Aktualnie wśród najczęściej wykorzystywanych metod reklamy on-line znajdują się pozycjonowanie oraz kampanie linków sponsorowanych AdWords Google. Na co warto się zdecydować?

Wiele firm, nawet tych mniejszych, inwestuje w reklamę w internecie. Jest ona niezbędna do tego, aby dotrzeć do danej grupy docelowej zainteresowanej konkretnymi usługami czy projektami. Oczywiście, podstawą do prowadzenia działań zawsze jest strona internetowa. Często już wraz z jej założeniem możemy skorzystać z określonych usług e-marketingowych. Na początku najczęściej proponowane są pozycjonowanie i AdWords. Zanim jednak zdecydujesz się na którąś z tych opcji, sprawdź z nami, jakie dają możliwości w dotarciu do klientów w sieci.

Pozycjonowanie stron internetowych – droga na najwyższe pozycje w Google

Głównym celem pozycjonowania stron internetowych, w skrócie SEO, jest wyniesienie adresu strony na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google dla konkretnych słów kluczowych. Gdy wpisujemy do Google słowa określające naszą działalność, pojawia się lista adresów. O kolejności, w której się pojawiają, decyduje właśnie pozycjonowanie stron. Oczywiście, im wyższa pozycja, tym strona jest bardziej popularniejsza, ponieważ zdecydowana większość internautów klika tylko w najwyżej położone adresy – tutaj właśnie tkwi skuteczność SEO.

Pozycjonowanie jest złożonym zabiegiem, który nie daje efektów widocznych od zaraz – zwykle musimy zaczekać parę miesięcy. Na początku przeprowadza się audyt strony internetowej, która ma być promowana, a potem dobiera się charakterystyczne dla niej słowa kluczowe. Kolejnym etapem jest optymalizacja strony, aby była ona łatwiejsza w „czytaniu” przez roboty wyszukiwarek. Potem zdobywa się różne linki zewnętrzne na podstawie tworzonych artykułów, opisów strony, wpisów na forach. Im wyższa jakość tych odnośników, tym strona będzie szybciej pięła się w górę. Aby jednak utrzymać raz zdobytą pozycję, stronę musimy pozycjonować stale.

Kampanie linków sponsorowanych AdWords – błyskawiczny efekt

Z kolei wtedy, gdy liczy się dla nas szybkość, najlepszym wyborem będą kampanie linków sponsorowanych oferowane przez AdWords od Google. To reklama, która prezentowana jest także w zależnością od słów kluczowych, ale nad wynikami wyszukiwania – w specjalnie oznaczonych boksach. Najczęściej prezentują one tekst, ale w przypadku sklepów internetowych możemy także uzupełnić je o zdjęcia i ceny. Po zatwierdzeniu kampania działa od razu i nie musimy długo czekać na efekty. Także plusem jest możliwość samodzielnego ustalania stawek za kliknięcie, ponieważ płacimy nie są samo wyświetleni reklamy, ale dopiero za akcję, czyli kliknięcie w nią i przejście na stronę.

Wprawdzie kampanię AdWords możemy prowadzić samodzielnie z poziomu swojego konta Google, ale najlepiej powierzyć sprawy w ręce ekspertów, na przykład z agencji Online Group, która ma w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie.  Wtedy mamy pewność, że kampania będzie odpowiednio zaplanowana i wdrożona, aby dać nam najlepsze efekty.

Podsumowując, co warto wybrać?

Gdy mamy taką możliwość, najlepiej skorzystać zarówno z pozycjonowania, jak i z AdWords, ponieważ taka synergia da nam najlepsze efekty. To dobra inwestycja szczególnie w początkowej fazie prowadzenia firmy on-line, gdy nie udało nam się jeszcze osiągnąć najlepszych wyników dla pozycji strony. Jeśli jej adres będzie już w czołówce, możemy po prostu zrezygnować z AdWords i inwestować tylko w pozycjonowanie. Gdy jednak zależy nam na szybkości prezentacji reklamy, AdWords zdecydowanie wyprzedza SEO.

 

Materiał partnera zewnętrznego