Czy numer telefonu to dane osobowe? #RODOFAQ

Zanim odpowiem na pytanie o to, czy numer telefonu stanowi dane osobowe, najpierw przypomnijmy. Od lat 90-tych XX wieku definicja danych osobowych w Polsce i Europie jest niezmienna.

RODO opiera się na doświadczeniach dyrektywy 95/46/WE, która obowiązuje już ponad 20 lat. Definicja zawiera element "możliwości zidentyfikowania osoby". Art. 4 RODO definiuje dane osobowe jako kopię swojego poprzednika.

Zobacz także: https://infonumer.pl

Proszę o konkrety!

Część osób oczekiwała od ustawodawcy konkretnej listy. Mogłoby to wyglądać mniej więcej tak: Dane osobowe to: imię i nazwisko, numer telefonu (881050478)

W praktyce taka definicja nie miałaby zastosowania. Co roku do naszych danych osobowych dodawane są nowe rodzaje informacji. Przykłady? Oto kilka przykładów: FacebookID, numery identyfikacyjne w nowych komunikatorach; historia kliknięć; czas spędzony na konkretnej stronie internetowej.

Do wyszczególnienia pewnych typów informacji można by użyć definicji. Wymagałoby to ciągłych zmian w ustawie. Obecne podejście jest mocne, ponieważ zapewnia stabilność.

Czasami mogą pojawić się wątpliwości co do tego, czy pewne zestawy informacji są danymi osobowymi. Pojawiają się pytania dotyczące numeru telefonu.

Czy numer telefonu jest daną osobową? ... to zależy!

W większości przypadków można przetwarzać numer telefonu wraz z innymi informacjami. W systemie CRM, możesz mieć imię i nazwisko klienta, adres, e-mail i numer telefonu. Ta sytuacja nie jest zaskakująca, ponieważ numer telefonu klienta będzie jego danymi osobowymi.

Co jeśli mam tylko numer telefonu?

W tym miejscu zaczynają się problemy. Jest to sytuacja mniej powszechna. Zdarza się jednak w praktyce. Zwłaszcza organizacje z sektora finansowego (windykacja) i marketingowego (telemarketing) pytają, czy numer telefonu jest daną osobową.

Załóżmy, że Twoja praca polega na wybieraniu losowych numerów i oferowaniu swoich usług potencjalnym klientom.

Gdzie można znaleźć moje dane osobowe?

Czy używasz danych osobowych, aby podać numer telefonu? Jak odpowiadasz na pytanie osoby dzwoniącej do Ciebie: "Skąd masz moje dane osobowe?".

Problem w tym, że prawo nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Orzecznictwo sądów i decyzje organów nadzorczych nie dają jednoznacznej odpowiedzi.

Dlaczego tak się dzieje? Numer telefonu jest moim zdaniem wyjątkową informacją.

Informacja wyjątkowa

Po pierwsze, nie zawsze mogę ją powiązać z konkretną osobą. Zwłaszcza jeśli chodzi o ogólne numery kontaktowe do firm (np. obsługiwane przez wiele sekretariatów). Im bardziej dostępne są te numery, tym lepiej dla przedsiębiorców.

Wiele osób uważa jednak, że numer telefonu to informacja prywatna. My staramy się zachować nasze numery telefonów w tajemnicy i nie udostępniać ich tam, gdzie nie jest to konieczne.

Prywatność czy biznes?

Nie wspominając już o starej rywalizacji pomiędzy biznesmenami a zwolennikami prawa do prywatności. Przedsiębiorcy argumentują, że jeśli nie będą w stanie dotrzeć do klientów, stracą możliwości rozwoju. Kiedy firma dopiero rozpoczyna działalność i nie ma jeszcze bazy klientów, ważne jest, aby nawiązać z nimi pierwszy kontakt za pomocą zimnej listy.

Walka trwa do dziś i żadna ze stron nie odnosi zwycięstwa. O konflikcie wartości świadczą wyroki sądowe i decyzje poprzednika Urzędu Ochrony Danych Osobowych - GIODO.

Więcej interesujących artykułów znajdziesz na https://infonumer.pl