Faktoring – co można zyskać?

Faktoring to dynamicznie rozwijająca się usługa finansowa, pozwalająca na zdobycie gotówki, która w normalnych warunkach byłaby zamrożona na fakturach z odroczonym terminem płatności. Usługi faktoringowe są coraz częściej wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców do finansowania bieżącej sprzedaży. Czytaj dalej i sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie faktoringu.

Faktoring to usługa finansująca sprzedaż przedsiębiorstw o długiej historii. Pierwsze początki faktoringu sięgają czasów zdobywania Ameryki Północnej, kiedy to kolonizatorzy potrzebowali środków finansowych, które dotrą szybciej niż plony, które eksportowali do Europy. W ramach faktoringu muszą występować trzy podmioty: firma faktoringowa zwana faktorem, faktorant, czyli firma korzystająca z usług faktoringowych, a także kontrahent faktoranta.

Faktoring coraz bardziej popularny

O rosnącej w Polsce popularności tego rodzaju usługi, mogą świadczyć dane Polskiego Związku Faktorów. Zgodnie z informacjami, w samym 2017 roku z usług firm zrzeszonych w PZF skorzystało blisko 9 tysięcy polskich firm, a z każdym rokiem zainteresowanie takimi usługami rośnie. Zadowoleni przedsiębiorcy, którzy wprowadzili faktoring do swojej działalności, chwalą się uniezależnieniem finansowym od kontrahentów, a także zminimalizowaniem ryzyka związanego z zatorami płatniczymi, co jest jednym z największych problemów, trapiących polskich przedsiębiorców.

Dlaczego warto postawić na faktoring?

Jeśli prowadzisz firmę, która w swojej działalności dokonuje sprzedaży towarów lub usług z odroczonym terminem płatności, faktoring jest usługą dla Ciebie. Dzięki niej po przekazaniu kopii faktury swojemu faktorowi, możesz uzyskać nawet 90 procent wartości pojedynczej sprzedaży już po 24 godzinach od przekazania faktury. Faktorzy w bardzo szybkim czasie analizują dany dokument potwierdzający sprzedaż i wypłacają zaliczki, które można przeznaczyć na dowolny cel.

90 procent wartości poszczególnej faktury w formie zaliczki, może zostać przeznaczona np. na wypłatę wynagrodzeń pracownikom, spłatę należności względem ZUS, Urzędu Skarbowego, a także spłatę rat leasingowych, czy zwrócenie należności innym partnerom biznesowym. Pozostałe 10 procent zostaje wypłacone w terminie płatności, który widnieje na fakturze. Usługi faktoringowe pod względem poniesionych kosztów są alternatywą dla tradycyjnych metod zdobywania środków obrotowych w przedsiębiorstwach, takich jak linie kredytowe czy bankowe kredyty firmowe.

Faktoring z regresem czy bez regresu?

Jednymi z najpopularniejszych usług faktoringowych jest faktoring bez regresu oraz faktoring z regresem. Obie popularne metody różnią się zaledwie jednym, kluczowym aspektem. Na etapie pozyskania finansowania są niemal identyczne. Podstawowa różnica leży w przejęciu ryzyka braku spłaty przez kontrahenta faktoranta. W ramach faktoringu bez regresu, faktorant przenosi ryzyko na faktora i otrzymuje środki finansowe także wtedy, gdy realnie kontrahent nie zapłacił nawet złotówki. W ramach faktoringu z regresem, ryzyko nie zostaje przeniesione, a faktorant musi samemu dochodzić do roszczeń względem nieterminowego kontrahenta.

 

Artykuł sponsorowany