Jak zapakować kruche przedmioty, żeby zawsze były bezpieczne?

Przeprowadzki bywają niezmiernie problematyczne i wymagają zawsze dobrego przygotowania. Co zrobić, żeby poradzić sobie z nimi szybko i sprawnie, bez nadmiernych kosztów i problemów logistycznych? Warto zacząć od odpowiedniego zaplanowania co i jak mamy zapakować. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza w przypadku szczególnie nietrwałych przedmiotów takich, jak szkło i porcelana.

 Jak zabezpieczyć przedmioty z najbardziej delikatnych materiałów? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Pakowanie szkła i porcelany – skuteczna ochrona przed uszkodzeniem na czas transportu

O ile większość przedmiotów domowych można łatwo przetransportować i nie wymaga to większych przygotowań, to w przypadku kruchej zastawy stołowej lub ozdobnych przedmiotów ze szkła lub porcelany, trzeba włożyć nieco więcej wysiłku w proces przygotowywania ich do wysyłki.

Niekiedy wystarczy jedno uderzenie i z ulubionych kubków lub pamiątkowych figurek zostanie tylko pył i skorupy. Dlatego też, jeśli musimy przewieźć szkło lub porcelanę, zadbajmy o odpowiednie opakowanie jej.

Warstwy to podstawa – w co pakować delikatne przedmioty?

Najdelikatniejsze elementy wyposażenia domowego należy zabezpieczać przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, jak uderzenie, zgniecenie lub wstrząsy. Oczywiście, nie da się całkowicie wykluczyć ryzyka wystąpienia zniszczeń, ale można je maksymalnie zminimalizować.

Wszystkie kruche przedmioty należy opakowywać warstwowo. Najpierw każdy z nich oddzielnie zawinąć, aby uniknąć zarysowań i otarć, a następnie całość zapakować i przygotować do transportu. Pozwala to na optymalne zabezpieczenie wszystkich domowych skarbów. W co można pakować szkło i porcelanę? Poniżej przedstawiamy kilka najpraktyczniejszych pomysłów.

Jak pakować, żeby zabezpieczyć?

Pakowanie zastawy stołowej lub szklanych ozdób należy zacząć od dokładnego zawinięcia każdego przedmiotu oddzielnie. Można je owinąć stretchem, niektórzy stosują gazety. Świetnie sprawdza się także folia bąbelkowa, która nie dość, że chroni przed porysowaniem, to też tworzy rodzaj poduszki powietrznej wokół przedmiotu, zabezpieczając go przed wszelkimi wstrząsami.

Zawinięte przedmioty można poukładać w kartonach. Warto wykorzystać produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów o dużej wytrzymałości, może to być na przykład kilkuwarstwowa tektura. Dzięki temu, tworzymy dodatkową warstwę ochronną, odporną na wgniecenia i rozdarcia.

Wybierając karton do zapakowania szkła i porcelany, stawiajmy na opakowania średniej lub małej wielkości. Nie zapakujemy do nich może zbyt wielu przedmiotów, ale będą zdecydowanie lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia.

Nawet pomimo największych talentów do pakowania, nie unikniemy pustych przestrzeni wewnątrz pudełek. Aby znajdujące się w środku przedmioty były bezpieczne i niepotrzebnie nie przesuwały się w kartonach, warto zastosować praktyczne i wygodne wypełniacze.

Czym można wypełnić pudełko? Sporo osób wykorzystuje do tego uniwersalną i praktyczną folię bąbelkową. Dopasowuje się do wolnej przestrzeni i dokładnie ją wypełnia, nie zwiększając znacząco wagi opakowania. Zawartość jest optymalnie zabezpieczona, a my wciąż jesteśmy w stanie przenosić pakunki.

Oprócz folii, można także postawić na poduszki i maty powietrzne, wypełniające dokładnie pudełko i tworzące bufor bezpieczeństwa dla zanurzonych w nich delikatnych przedmiotów.

Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest też skropak, czyli wypełniacz wykonany w całości z materiałów pochodzenia roślinnego. Możemy go znaleźć, np. w sklepie E-hurtownia-opakowan.pl. Dokładnie zapełnia całą przestrzeń wewnątrz pudełka. Chroni zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi i wstrząsami. Jest także przyjazny dla środowiska naturalnego. Rozpuszcza się w wodzie i pozwala na łatwe kompostowanie.

Gdy wszystkie przedmioty zawiniemy już dokładnie, włożymy do pudełek i zastosujemy odpowiednie wypełniacze, wówczas pozostaje już tylko zabezpieczyć opakowanie z zewnątrz, zaklejając je taśmą pakową. Uchroni nas to przed nieprzewidzianym otwarciem pudełka i wysypaniem jego zawartości.

Pakowanie kluczem do sprawnej przeprowadzki

Dobre przygotowanie się i solidne zapakowanie wszystkich cennych przedmiotów znacząco usprawnia przeprowadzkę i sprawia, że skutecznie minimalizujemy straty. Warto zatem poświęcić nieco czasu i uwagi na zabezpieczenie wartościowych elementów wyposażenia, aby mogły nas cieszyć jeszcze przez długi czas w nowym miejscu zamieszkania.

Artykuł sponsorowany