Co zamiast klimatyzatora?

Okres letni zawsze związany jest z wysokimi, męczącymi temperaturami, które doprowadzają do intensywnego nagrzania naszych domów i mieszkań. Co możemy zrobić, aby zredukować wpływ upałów na nasze życie?

Wiele osób z pewnością od razu pomyśli o instalacji odpowiedniego klimatyzatora. W wielu sytuacjach rzeczywiście okaże się dobrym rozwiązaniem, skutecznie ochraniającym nas przed potwornym ciepłem zewnętrznym. Pamiętać należy jednak o tym, że klimatyzator, poza oczywistymi zaletami, posiada również wiele wad.

Pierwszą z nich jest bardzo duża energochłonność. Sprawny system klimatyzacji zazwyczaj wymaga naprawdę dużych pokładów mocy, co widoczne jest przede wszystkim na rachunkach. Jeżeli więc szukamy rozwiązań oszczędnych, klimatyzator nie będzie odpowiedni. Także ze względu na jego wysoką cenę.

Nie ma co się oszukiwać, tego typu urządzenia, pomimo wciąż rozszerzanej oferty rynkowej, nadal kosztują sporo. Oczywiście w sklepach dostępne są również klimatyzatory tanie, jednak ich skuteczność bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Tyczy się to zwłaszcza modeli przenośnych, które wyposażone są w zintegrowaną rurę odprowadzającą ciepłe powietrze. Trzeba ją umieścić poza ochładzanym pomieszczeniem, co najczęściej wiąże się z koniecznością otworzenia okna. To zaś zdecydowanie obniża jakość systemu.

Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wpływ działania klimatyzacji na nasze zdrowie. Wspomnieć należy głównie o tym, że długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach prowadzi do wysuszenia oczu, strun głosowych i skóry. Samo przejście bezpośrednio z chłodzonego domu na zewnątrz, gdzie panuje spiekota również nie jest zdrowa.

Na co więc warto się zdecydować?

Skoro wiemy już, że klimatyzator nie zawsze okaże się dobrym wyjściem z sytuacji, warto teraz zastanowić się, czy istnieją sposoby na schłodzenie pomieszczenia w inny sposób. Okazuję się, że tak.

Rolety – w wielu domach stanowią one pierwszą barierę dla światła, dlatego warto zadbać o to, aby w sposób skuteczny blokowały one dostęp promieni słonecznych do wewnątrz. W tym celu należy decydować się na modele pochłaniające światło – przygotowane są one zazwyczaj z grubych i przede wszystkim ciemnych materiałów. Dzięki temu świecące w nasze okna słońce nie nagrzewa pomieszczenia tak bardzo, jak w przypadku wykorzystania zwykłych zasłon i firan.

Dobrym rozwiązaniem rolety zewnętrzne, gdyż w większości przypadków gwarantują one bardzo wysoki poziom nieprzepuszczalności promieni słonecznych (może dochodzić on nawet do 100%). Stanowią one dodatkową barierę przed hałasem z zewnątrz oraz zabezpieczenie na wypadek prób włamania.

Wentylator – jest to urządzenie zdecydowanie tańsze aniżeli dobrej klasy klimatyzator, jest w stanie jednak skutecznie ulżyć nam w szczególnie trudnych warunkach. Zwłaszcza że na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych modeli wentylatorów, których wybór możemy dostosować do naszych potrzeb i wymagań. Zaopatrzyć możemy się w więc w urządzenia stojące, wiszące oraz biurkowe.

Podczas dokonywania wyboru powinniśmy również zwrócić uwagę między innymi na moc wentylatora, jego wydajność, wymiary oraz dodatkowe funkcje. Odpowiednio dobrane urządzenie jest w stanie schłodzić nawet pomieszczenia o stosunkowo dużym metrażu.

Folie przeciwsłoneczne – rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane w naszym kraju. Folie przyklejane są bezpośrednio na okna, dzięki czemu bardzo skutecznie blokują ciepło przed przedostaniem się do naszych wnętrz. Należy podkreślić przy tym, że nie obniżają one zbytnio jakości oświetlenia pomieszczeń, są natomiast w stanie obniżyć temperaturę nawet o kilkanaście stopni Celsjusza.

Okażą się przydatne również w zimie, gdyż poprawiają one parametry izolacji termicznej. Wszystko to sprawia, że ich wykorzystanie może przełożyć się na obniżenie wydatków na ogrzewanie.

Jeżeli jednak nadal nie jesteśmy przekonani do powyższych rozwiązań i mimo wielu wad chcemy korzystać z klimatyzacji, warto rozważyć zakup urządzenia, które pozwoli na wyeliminowanie problemu z wysuszaniem skóry, oczu oraz strun głosowych. Mowa o jonizatorach oraz nawilżaczach powietrza, za pomocą których możemy dostosować poziom wilgotności w naszym domu bądź mieszkaniu.

Artykuł sponsorowany