Jaka ładowarka do telefonu?

Smartfony to z każdą kolejną generacją coraz potężniejsze pod względem możliwości urządzenia, które łączy ten sam problem – akumulatory. Coraz więcej telefonów posiada już na szczęście standard szybkiego ładowania, który pozwala naładować telefon w kilkadziesiąt minut, a nie jak dawniej bywało kilka godzin. By jednak skorzystać z szybkiego ładowania trzeba mieć odpowiednią ładowarkę. Poniżej podpowiadamy jak ją dobrać.

Dobra ładowarka do telefonu

Wybór ładowarki nie koniecznie jest prosty – wszystkie wyglądają praktycznie tak samo. Przed zakupem warto sprawdzić czy nowe akcesorium będzie w pełni kompatybilne z posiadanym telefonem oraz zorientować się czy smartfone wspiera technologię szybkiego ładowania (starsze modele często jej nie obsługują).

Kupując nową ładowarkę najpierw trzeba zwrócić uwagę na to, jaki port znajduje się w smartfonie. W większości przypadków będzie to wejście microUSB. Z takimi telefonami będzie zgodna niemal każda ładowarka do smartfona, posiadająca kabel z taką końcówką lub port USB-A.

Od kilku lat coraz częściej obowiązującym standardem staje się w telefonach port USB-C. Jego zaletą jest symetryczność złącza. Smartfony wyposażone w ten port można ładować za pomocą zwykłych ładowarek oraz wtyczek z microUSB.

Jaka ładowarka z szybkim ładowaniem?

Po ustaleniu jakie złącze posiada telefon, można przejść do wybrania odpowiedniej ładowarki. Przeciętne ładowarki do smarfonów są w stanie zapewnić natężenie prądu na poziomie od 0,5A do 1,5A. Im wartość jest wyższa tym telefon szybciej się ładuje, jednak nie każdy telefon jest w stanie przyjąć tyle energii ile zapewnia ładowarka.

Szybkie ładowanie to technologia, która daje więcej swobody oraz pozwala wykorzystać w pełniejszym stopniu potencjał swojego telefonu.  Telefon jednak musi tę technologię wspierać. Szybkie ładowanie ma na celu dostarczyć do urządzenia możliwie jak najwięcej energii (w bezpieczny sposób) w krótkim czasie. W rezultacie kilkanaście minut wystarczy by solidnie podładować telefon.

Jaką ładowarkę wybrać? – Qualcomm Quick Charge

Wiele smartfonów z procesorami od Qualcomm wspierają funkcję szybkiego ładowania. W ostatnich latach dodano do tej technologii wiele pobocznych, które oferują szybkie ładowanie. Najczęściej w telefonach występuje technologia ładowania Quick Charge 3.0 (od Qualcomm), chociaż starsze urządzenia mogą wspierać QC 2.0 lub QC 1.0. Kupując ładowarkę do smartfona z Quick Charge trzeba sprawdzić, która wersja jest wspierana przez telefon i do niej dopasować ładowarkę.

Jeśli szukacie ładowarek do telefonu, które zapewnią szybki zastrzyk potrzebnej energii warto odwiedzić odpowiednią kategorię w Świecie Baterii, gdzie szybko znajdziecie akcesorium dopasowane do potrzeb swojego telefonu.

Artykuł sponsorowany