Książka telefoniczna online - czy jest legalna?

Dość często zdarzają się sytuacje, w których na szybko potrzebujemy numeru telefonu, czy to do osoby prywatnej, czy do firmy świadczącej konkretne usługi. Niestety, dziś zdobycie takich informacji wcale nie jest proste i szybkie. Niekiedy zajmuje bardzo dużo czasu lub w ogóle okazuje się niemożliwe. Naturalnym pomysłem, który przychodzi wtedy do głowy, jest skorzystanie z internetowej książki telefonicznej - warto jednak najpierw upewnić się, czy takie rozwiązanie jest legalne i czy baza, z której zamierzamy skorzystać, udostępnia numery za zgodą ich właścicieli.

Papierowe książki telefoniczne

Dawniej były obecne w niemal każdym domu. Co roku można było kupić (najczęściej w spółdzielni mieszkaniowej) grubą księgę wypełnioną numerami telefonów, nazwiskami i adresami zamieszkania. Informacje te były zebrane w wygodnym porządku alfabetycznym lub podzielone tematycznie, w zależności od profilu firmy. Z pewnością było to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające szybko zdobyć niezbędne informacje.

Niestety, od kilku lat książki telefoniczne w wydaniu papierowym przestały mieć rację bytu. Przede wszystkim, coraz mniej osób ma dziś numery domowe. Po drugie, prawo nie pozwala już na udostępnianie publicznie danych osobowych. Coraz mocniej je chronimy, nie chcemy, by były do wglądu każdej, nawet niepowołanej osoby. Dlatego właśnie książka telefoniczna nie sprawdza się dziś i nie jest już wydawana.

książka telefoniczna online

Książka telefoniczna online - czy istnieje?

Pod hasłem "książka telefoniczna online" mogą się kryć różne strony internetowe. Niekiedy są to po prostu bazy firm, które udostępniają swoje numery telefonu i adresy dobrowolnie, chcąc, by klienci mogli łatwiej do nich dotrzeć. To bardzo dobry sposób, by znaleźć namiar na firmę świadczącą potrzebne nam usługi.

Internetowa książka telefoniczna może też być inicjatywą tworzoną oddolnie, przez użytkowników forum czy strony internetowej. Zwykle zamieszcza się tam numery, z których dzwonią pracownicy call center, by zareklamować produkty i usługi. Takie spisy mają charakter ostrzeżenia - "nie odbierajcie tego numeru". W takich bazach użytkownicy zamieszczają także namiary na firmy.

Pomimo faktu, że udostępnianie danych osobowych bez bezpośredniej zgody osoby nie jest już legalne, książki telefoniczne online mają się dobrze i świetnie zastępują swoje papierowe prototypy. Dostęp do niektórych z baz jest darmowy i bardzo łatwy, inne wymagają zarejestrowania się i uiszczenia pewnej opłaty.

Skąd wziąć numer telefonu?

Jeśli książki telefoniczne w papierowej wersji już dziś nie funkcjonują, skąd wziąć potrzeby numer telefonu? W przypadku firmy zwykle wystarczy znać jej nazwę i wpisać ją w wyszukiwarkę internetową. W przypadku osoby prywatnej będzie to nieco trudniejsze. Istnieją wprawdzie bazy, które podają numery telefonów, które obecenie są już bardzo bezpieczne i korzystanie z nich staje się już co raz bardziej powszechne. Jendą z takich olbrzymich i bezpiecznych internetowych książek telefonicznych jest seriws Totallookup. Wejdź i sprawdź sam >>