Cyberprzestępcy atakują telewizory

Okazuje się, że nie tylko komputery i smartfony są narażone na działania cyberprzestępców. Teraz telewizory smart mogą stać się ich ofiarą. Nawet bezbłędnie stworzony kod może nie być wystarczającym zabezpieczeniem.

Fani "Gry o tron" powinni być czujni, ponieważ obecnie w nich najczęściej celują cyberprzestępcy. Oprogramowanie skierowane w popularny serial, może unieruchomić telewizory, wyposażone w Anroid TV. Czasami starsza technologia okazuje się lepszą i bezpieczniejszą od tej "inteligentnej".

Urządzenia "smart" mają służyc komfortowi użytkowania, prawda jest jednak taka, że często tę wygodę kompikują. Niezliczone aktualizacje, zamiast ulepszać system, często go po prostu pogarszają. Od czasu, kiedy na rynek weszły Smart TV, teraz nawet telewizor jest atakowany przez złośliwe oprogramowania i nie różni się od pozostałych sprzętów, narażonych na działanie cyberprzestępców.

Złośliwe oprogramowanie, o którym mowa to stary i popularny FLocker, będący postrachem smartfonów z Androidem. Obecnie jest zagrożeniem także dla użytkowników inteligentnych telewizorów. Działa na takich samych zasadach, jak w innych urządzeń, atakowanych ransomwarem. Na początku wydaje nam się, że to my popełniliśmy błąd, za który musimy zapłacić. Nasze dane na urządzeniu są szyfrowane, co wiąże się z niebezpieczeństwem, ponieważ wiąże się z z przekazaniem kilku kart podarunkowych wartych 200 dolarów do AppStore'a. Nikt nam nie gwarantuje, że spełnienie warunków przestępców, przywróci nam bezpieczeństwo.

FLocker ma już ponad 7 tysięcy wersji i każdego dnia jest ich coraz więcej. Walka z nim to syzyfowa praca, zwłaszcza że cyberprzestępcy mają z niego duże zyski, więc nie chcą z tego rezygnować. Ludzie nadal nie dbają o ochronę swoich danych, dlatego ich urządzenia są cały czas infekowane. 

Aby nie stać się ofiarą cyberprzestępców, należy unikać podejrzanych stron i nie pobierać z nich żadnych oprogramowań. Aplikacje powinno się instalować z oficjalnych witryn i sklepów (Sklep Play). Musimy być rozważni, korzystając z dóbr technologicznych i chronić swoje dane. Istotne jest także, aby robić kopie zapasowe.