Matowa cera latem

Skóra o lekkim połysku wygląda zdrowo i ładnie, ale tylko pod warunkiem, że połysk nie przechodzi w nieestetyczne świecenie się i zwyczajnie przetłuszczającą się skórę. Kondycja i rodzaj cery to tylko część czynników, które mają wpływ na to, czy skóra nie jest zbyt błyszcząca. Wysokie temperatury i nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji i makijażu również mają ogromne znaczenie. Jak zadbać o matowe wykończenie makijażu, gdy temperatury stają się coraz wyższe?

Sposoby na matową cerę

Matowa skóra to nie tylko efekt zastosowania matującego pudru – w końcu nie każdy maluje się na co dzień – ale także kwestia odpowiedniego zadbania o cerę, a nawet o dietę. Wiele problemów skórnych (także przetłuszczanie się skóry i wypryski) to efekt zaniedbań w odpowiednim odżywianiu się. Paradoksalnie, to właśnie odwodniona i przesuszona skóra może produkować więcej sebum, a tym samym bardziej się przetłuszczać, dlatego należy wypijać dziennie zalecaną dawkę wody, sięgać po zieloną herbatę, warzywa i owoce, a ograniczać tłuste potrawy i słodycze.

Kluczem do matowej cery jest także odpowiednia pielęgnacja skóry – oczyszczanie i nawilżanie. Ekspert sklepu Amfora.pl radzi, by nie zaniedbywać nawilżania skóry nawet wówczas, gdy mamy do czynienia z cerą tłustą – ona również potrzebuje ukojenia i nawilżenia, ale w nieco lżejszej postaci. Idealne w tej sytuacji są kremy o żelowej konsystencji, które nie wpływają na szybsze przetłuszczanie się cery, a są w stanie ją nawilżyć w wystarczającym stopniu.

Odpowiednia dieta i pielęgnacja skóry to tylko połowa sukcesu. Matową skórę latem można uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednich kosmetyków matujących:

  • Kremu matującego lub matującej bazy pod makijaż.

  • Podkładu matującego lub pudru matującego.

  • Bibułek matujących, które ułatwią dokonywanie poprawek makijażu w ciągu dnia.

Ranking podkładów matujących otwierają kosmetyki tradycyjne, ale wśród podkładów cieszących się najwyższą popularnością nie brak kosmetyków mineralnych. Decyzja o wyborze formuły podkładu jest kwestią indywidualnych preferencji – zarówno podkłady płynne, jak i sypkie czy w kamieniu mają swoje zalety i mankamenty. Najlepszą metodą wyboru podkładu idealnego jest… metoda prób i błędów, ale warto również posiłkować się informacjami od innych użytkowniczek i sięgać od razu po te kosmetyki, które są najchętniej wybierane.

Jak zmatowić cerę, gdy nie chcemy nosić pełnego makijażu latem?

O ile nakładanie wielu kosmetyków zimą nie jest szczególnie kłopotliwe, to latem ten sam makijaż może wydawać się zbyt ciężki. Wiele osób w tym okresie rezygnuje ze stosowania cięższych podkładów na rzecz kremów BB lub samego korektora i pudru matującego. Takie rozwiązanie może być dobrym krokiem, ale wówczas musimy jeszcze lepiej zadbać o matowy efekt finalny.

Niezastąpionym kosmetykiem w tej roli jest puder matujący. Kosmetyków tego typu jest wiele. To zarówno pudry tradycyjne, jak również pudry mineralne, pudry ryżowe, bambusowe i innego typu ekologiczne kosmetyki. Który wybrać? Trudno wskazać jeden, który byłby najlepszy dla każdej cery, dlatego warto posiłkować się opiniami innych użytkowników oraz typem własnej skóry. Pudry matujące o tradycyjnej formule mogą być przystosowane do cery tłustej lub suchej, a informacje na ten temat znajdziemy na opakowaniu. Jeśli chodzi o pudry mineralne, pudry bambusowe lub ryżowe, to nadają się one do każdego typu cery – także tej alergicznej, ponieważ są to kosmetyki naturalne o bardzo prostym i bezpiecznym składzie. Ich zdolność do matowienia cery jest z kolei bardzo wysoka – oprószenie twarzy odrobiną takiego pudru sprawia, że cera pozostaje matowa przez minimum kilka godzin, a kosmetyk nie tworzy na twarzy nieestetycznej maski. By przedłużyć trwałość efektu matowej cery, warto nosić przy sobie bibułkę matującą – wystarczy przyłożyć ją do twarzy, by wchłonęła nadmiar sebum i zmatowiła cerę na kolejne godziny.

Matowa cera to obiekt westchnień wielu kobiet – to właśnie z myślą o takim wykończeniu makijażu sięgają one po liczne preparaty matujące, a tymczasem wystarczy puder ryżowy lub bambusowy i bibułka matująca w torebce. Dla tych, którzy muszą sięgać po kryjące podkłady, niezastąpione będą podkłady o formule matującej, których nie brak w ofercie drogerii stacjonarnych i internetowych.  

Materiał zewnętrzny