Zakrzywiony ekran, 4K, Smart TV – czego oczekujemy od nowoczesnego telewizora?

Oglądając różne modele telewizorów w salonie sprzedaży, możemy trafić na nieznane nam nazwy, określenia technologii czy nowoczesnych rozwiązań. Nie jest łatwo się w tym odnaleźć, więc warto mniej więcej określić, czego szukamy. Na pytania sprzedawców, odpowiadamy zwykle, że interesuje nas zakrzywiony ekran, 4K, świetnej jakości ostry obraz, duży ekran – np. telewizor 75 cali też jest na topie, a także funkcjonalność SmartTV.

Telewizor 75 cali to najczęściej wybierany model do salonu, chociaż popularnością cieszą się także mniejsze, od 50 cali. Te idealnie prezentują się w pokoju dziennym mniejszych mieszkań. Niezależnie jednak od rozmiaru, każdy telewizor musi mieć nowoczesne funkcje i innowacyjne technologie, aby wzbudził nasze zainteresowanie.

Dbają o to producenci, nieustannie prezentując nowe modele i rozwiązania – np. zakrzywiony ekran, 4K, Quantum Dot itd. Poniżej omawiamy wybrane cechy telewizorów – właśnie na nie kupujący zwykle zwracają uwagę, szukając idealnego dla siebie modelu.

Zakrzywiony ekran, 4K, QLED – jak się w tym nie pogubić?

Telewizory z zakrzywionym ekranem, tzw. Curved, szybko stały się bardzo popularne. Wiele jest zalet zakrzywionego ekranu – to m.in. realizm obrazów, gdyż cały wyświetlacz znajduje się w tej samej odległości od naszych oczu. Pochłania nas zatem film, serial, koncert i inne atrakcje oferowane dzięki Smart TV.

Optycznie poszerzają one nasze pole widzenia i można poczuć się jak w kinie. Tym bardziej jeśli mamy telewizor 75 cali. Znacznie poprawia się zatem nasz komfort oglądania. Niektórzy obawiają się zniekształceń, ale niesłusznie – otóż krzywizna ekranu podobna jest do krzywizny ludzkiego oka.

4K, Full HD, UHD – co warto kupić?

Kolejne wyzwanie czeka nas, jeśli mamy określić rodzaj rozdzielczości. Szeroka gama modeli dostępnych na rynku nie ułatwia nam zadania. Musimy jednak wybrać, jaki chcemy telewizor. Wiemy już, że podoba nam się zakrzywiony telewizor – 4K czy Full HD to kolejny dylemat. Co prawda 4K (UHD) to bajeczna rozdzielczość i różnica jest naprawdę ogromna, co od razu widać. Są jednak dwa ważne „ale”…

Trzeba wziąć pod uwagę, że różnica w cenie też jest odczuwalna. Poza tym większość filmów trzeba przeskalować z niższej rozdzielczości na wyższą, aby zobaczyć tę wysoką jakość. W sklepie poprośmy zatem o wyświetlenie filmu o niższej rozdzielczości, gdyż materiały dostarczane przez producenta będę nas oszukiwać… Warto też dodać, że terminy 4K oraz Ultra HD są stosowane zamiennie.

Smart TV – standard w nowoczesnym telewizorze

W zasadzie większość telewizorów, jakie są na rynku, oferuje już Smart TV. Od debiutu inteligentnych telewizorów minęło kilka lat temu, ale na początku były bardzo drogie, a same możliwości wydawały się interesujące, ale dopiero raczkujące. Obecnie to norma, a poszczególne platformy szybko się rozwijają.

Przede wszystkim mamy dostęp do Internetu i serwisów do oglądania różnych treści, np. VOD i Netflix. Inteligentne telewizory pozwalają też na strumieniowanie obrazu i personalizację – można tak dopasować ustawienia, aby wyświetlały nam się ulubione programy. Droższe modele oferują ponadto dodatkowe zaawansowane funkcje i proste sterowanie.

 

Materiał zewnętrzny