Branża IT uchodzi za najlepiej opłacaną branżę na rynku pracy i bynajmniej nie jest to tylko bezpodstawne przekonanie, ale właśnie tak jest. Dane dobitnie potwierdzają, że programiści, architekci systemów IT czy osoby zajmujące się tworzeniem baz danych to wykwalifikowani specjaliści, którzy nie tylko nie mają problemów ze znalezieniem pracy, ale jest to praca dobrze płatna i na pewno nie można narzekać na jakiekolwiek problemy z jej warunkami oraz wysokością płac. W przyszłości nie powinno być na tym polu żadnych zmian, a jeśli się pojawią, to tylko na korzyść samego pracownika. Eksperci spodziewają się, że w najbliższych latach najbardziej rozchwytywani będą eksperci od tworzenia baz danych.
Programiści i inni informatycyh
Pracownicy IT to ludzie o bardzo wysokich kwalifikacjach specjalistycznych. W większości przypadków oznacza to konieczność posiadania dobrych studiów kierunkowych oraz znajomości co najmniej jednego języka programowania. Oczywiście z wymogami wykształcenia bywa różnie, ale raczej nie zdarza się, by osoba produkująca ROMy do pralek czy narzędzia informatyczne dla firm była kimś bez studiów informatycznych.
Coraz większe znaczenie na rynku pracy ma obecnie znajomość języka SQL. Jest to narzędzie wykorzystywane do budowania baz danych, które stają się dzisiaj praktycznie nieodzowne dla wszystkich podmiotów handlowych i firm o przynajmniej średniej skali działania. W Firmach produkcyjnych czy w dużych podmiotach handlowych po prostu nie da się działać bez systemu ERP wspieranego przez bazy danych SQL. Konsultanci SAP to zazwyczaj jedni z najlepiej opłacanych specjalistów IT w firmach, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy, jak skutecznie działać będzie system ERP i tym samym całe przedsiębiorstwo
.
IT na zapleczu
IT to rozwiązania, które w swojej istocie nie są po prostu narzędziami, ale elementem ekosystemu pracy innych ludzi. Jest to automatyzacja pracy oraz wsparcie pracy, przez co w systemie pojawia się także człowiek. To człowiek ma oczekiwania wobec systemu informatycznego i to człowiek będzie z nim pracował. Dlatego coraz ważniejsze w strefie IT stają się tak zwane kompetencje miękkie, czyli umiejętność współpracy z innymi ludźmi. Cenieni są na przykład koordynatorzy projektów, którzy pilnują postępu prac nad rozwiązaniami dla firm i upewniają się, że tworzone narzędzia realizują potrzeby, które zidentyfikowali u klienta. Dla takiego specjalisty są ważne umiejętności miękkie, ale bez umiejętności twardych nie jest on oczywiście w stanie się obejść.
Dobrym przykładem pomieszania dwóch światów są pracownicy helpdesk. Ich zadaniem jest wsparcie użytkowników w korzystaniu z narzędzi informatycznych oraz przekazywanie informacji zwrotnej twórcom takich systemów. Chcesz dowiedzieć dowiedzieć się więcej o pracy branży i ułatwić sobie start w przyszłość - odwiedź stronę http://gieldacv.pl/ .
Zostaw komentarz