Biura coworkingowe stały się hitem na świecie i powoli ich ilość zwiększa się również w Polsce. Przyjęta również i w naszym kraju nazwa oznacza ni mniej ni więcej jak „pracować razem” i jest jak najbardziej odpowiednia. Wiele osób w tym momencie pewnie się zdziwi – w końcu w firmach zazwyczaj pracuje się wspólnie! W tym przypadku chodzi jednak o fakt, że jedno biuro coworkingowe może być siedzibą dla osób pracujących w różnych przedsiębiorstwach, a nawet takich, którzy prowadzą sami jednoosobową działalność. Jaki cel ma podobna, wspólna praca i na czym to wszystko tak naprawdę polega?
Coworking – definicja
Coworking (inaczej też zapisywany jako co-working) jest możliwością wspólnej pracy w jednej przestrzeni biurowej osób, których branża czasem wcale się ze sobą nie łączy. Przy jednym biurku może siedzieć grafik komputerowy, przy drugim copywriter, przy trzecim fotograf, a przy kolejnym na przykład dziennikarz internetowy. Co ich łączy? Fakt, że mogą w swoich firmach pracować zdalnie – przez Internet – a często są również freelancerami, którzy wykonują zlecenia dla różnych przedsiębiorstw, zatem nigdzie nie są zatrudnieni na stałe.
W biurach coworkingowych wynajmuje się biurka, a nie całą przestrzeń – opłaty mogą być za godzinę, za tydzień, albo miesięczne. Wszystko zależy od tego, jak długo do danego biura dana osoba chce przychodzić. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by jakaś świeża działalność, zrzeszająca na przykład trzy osoby również pracowała w biurze coworkingowym – swoją działalność można nawet zarejestrować na jego adres, zamiast wynajmować całe, oddzielne biuro i bardzo przepłacać, albo rejestrować swoją działalność na adres domowy. Wówczas owe trzy osoby z jednej firmy dzielą przestrzeń z (początkowo) nieznajomymi, a zatem i tak ma miejsce wspólna praca osób z wielu różnych branż.
Zalety biura coworkingowego
Wiele osób marzy o tym, żeby mieć możliwość pracy w domu – wyobrażają sobie, że to prawdziwa idylla! Wstajemy o tej godzinie, która nam odpowiada, wykonujemy pracę ,gdy akurat mamy czas i ochotę (nawet wieczorami czy nocą), zawsze możemy się zdrzemnąć, coś przekąsić, gdzieś pójść, itp. Oczywiście, praca w domu posiada liczne zalety – na przykład nie trzeba brać L4, gdy jesteśmy chorzy, albo stać w zimny, śnieżny dzień na przystanku, marznąc i czekając na autobus. Ale wady również są liczne – przede wszystkim związane z motywacją. Być może wszystkim wydaje się, że do pracy w domu łatwo się zmotywować, ale z powodu licznych możliwości, braku ograniczeń (właśnie związanych z godziną pobudki, itp.), towarzyszy, którzy patrzyliby na ręce i licznych rozpraszaczy (Internet, telewizja, książka itd.) skupienie i solidne, szybkie wykonywanie swoich zadań jest naprawdę trudne!
W biurze coworkingowym freelancerzy otrzymują to, czego im potrzeba – samo wyjście z domu i dotarcie do miejsca, gdzie wszyscy skupiają się na pracy motywuje do realizacji celów. Chcemy się pochwalić innym jak nam idzie, słyszymy zewsząd „I jak? Skończyłeś?”, jesteśmy w miejscu, gdzie wszyscy intensywnie pracują i które sprzyja skupieniu, ponieważ tworzone jest w zgodzie z najnowszymi zaleceniami. Przestrzeń aranżowana jest tak, by klientom wynajmującym biurka zapewnić możliwie największy komfort, a także pobudzić ich do działania. Dlatego krzesła są wygodne, kolory pobudzające, a w razie potrzeby istnieją nawet specjalne kąciki relaksu, gdzie można na chwilę pójść i odpocząć. Solidne biura coworkingowe oferują o wiele więcej:
- sale konferencyjne, gdzie można zapraszać inwestorów, klientów, gości, współpracowników itd.
- najnowocześniejszy sprzęt, który może posłużyć na przykład do wyświetlenia prezentacji w trakcie jakiejś konferencji
- często organizowane spotkania i kursy, na których można podnieść swoje kwalifikacje i dowiedzieć się czegoś nowego (ale które rzecz jasna nie są obowiązkowe)
- możliwość poznania kreatywnych, pełnych pasji ludzi z wielu branż, co może pomóc nam w biznesie.
Przede wszystkim zaś coworking zapewnia elastyczność - nadal nie musisz pojawiać się, gdy jesteś chory, możesz sam wybierać dni pojawiania się w biurze i czas jaki w nim spędzisz, a wszystko ustalasz wcześniej, płacąc za godziny.
Zostaw komentarz