Sprzęt treningowy, taki jak rower stacjonarny czy bieżnia, przede wszystkim kojarzy się z siłownią. Jednak nie trzeba kupować karnetu do fitness klubu, aby móc korzystać z tego rodzaju urządzeń. Wystarczy zakupić dobry sprzęt i umieścić go we własnym domu. Taka prywatna siłownia, choćby i w wersji mini, może się okazać idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób pracujących do późna czy wychowujących dzieci. Niezwykle popularnym urządzeniem treningowym jest wioślarz. Co warto wiedzieć o tego typu produktach, aby nabyć funkcjonalny model?
Wioślarz, jak sama nazwa wskazuje, ma imitować ruch wykonywany podczas wiosłowania. To bardzo uniwersalny sprzęt, na którym realizuje się ćwiczenia kardio. Wioślarz składa się z siodełka umieszczonego na prowadnicy, po której się porusza, oraz z drążka lub ramion wioślarskich. Jest urządzeniem bardzo chętnie wykorzystywanym przez miłośników aktywności fizycznej, bowiem pozwala na wzmocnienie wielu partii ciała, zarówno górnych, jak i dolnych. Dodatkowo korzystnie oddziałuje na zdrowie: poprawia kondycję, wysmukla sylwetkę i zwiększa wydolność organizmu. Ponadto jest bardzo skuteczny w walce z nadwagą. Jaki powinien być dobry wioślarz, który spełni swoje zadanie?
Wioślarz – na co zwrócić uwagę?
Ćwiczenia na wioślarzu mogą być bardzo skutecznym, ogólnorozwojowym treningiem, jeśli tylko będą realizowane na wysokiej jakości sprzęcie. Jeśli ktoś zamierza kupić wioślarza do domu, powinien zdecydować się na urządzenie cenionych producentów. Tylko taki produkt przetrwa intensywne treningi i nie zepsuje się po paromiesięcznym użytkowaniu. Co należy wziąć pod uwagę, jeśli nabywa się wioślarza?
a)Wymiary – ogólnie wioślarz nie jest sprzętem zbyt dużym, dlatego powinien zmieścić się nawet w mniejszych pomieszczeniach. Lepiej jednak, zanim kupi się tego rodzaju sprzęt, dokładnie sprawdzić, czy wybrany model wpasuje się w wyznaczoną dla niego przestrzeń. Na rynku istnieją także wioślarze składane, które mogą się okazać najlepszym wyborem do małych lokali.
b)Konstrukcja – powinna być solidna, z wytrzymałych materiałów, aby przetrwała długotrwałe użytkowanie.
c)Siodełko – bez wątpienia należy wybrać wioślarz z wygodnym siodełkiem, najlepiej takim umieszczonym na łożysku kulkowym.
d)Wiosła – mogą być w postaci drążka lub ramion wioślarskich. To drugie rozwiązanie o wiele lepiej oddaje ruchy podczas wiosłowania, jednak drążek jest bardziej praktyczny, bo umożliwia także realizację przy jego użyciu ćwiczeń w pozycji stojącej.
e)Regulacja obciążenia – powinna być usytuowana w takim miejscu, aby ćwiczący mógł wygodnie dokonać zmiany w wybranej chwili.
f)Maksymalna waga użytkownika – ważna tak samo jak w przypadku innego sprzętu treningowego. Jeśli na danym urządzeniu będzie ćwiczyła osoba z wagą powyżej maksymalnej, może szybko dojść do uszkodzenia wioślarza.
g)Wyświetlacz – niezwykle przydatny, aby podglądać czas trwania treningu, tempo czy ilość spalonych kalorii.
Wiele osób planujących zakup wioślarza zastanawia się, który wioślarz jest lepszy: wioślarz magnetyczny czy mechaniczny? Można uznać, że wioślarz magnetyczny to po prostu kolejna generacja wioślarzy – jest cichszy od wioślarza mechanicznego, w dodatku pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie oporu. Jednak wioślarze mechaniczne mają jedną, podstawową zaletę: są tańsze od swoich magnetycznych wersji.
Zostaw komentarz