Platformy e-learningowe znane są od ponad 15 lat. Ich oczywiste zalety sprawiły, że obecnie są wykorzystywane w wielu organizacjach. Pozwalają na osiąganie założonych celów szkoleniowych, w sposób bardzo efektywny i jednoczesne ograniczenie kosztów. Są także dobrym sposobem na radzenie sobie z niedostępnością trenerów lub ośrodków szkoleniowych.
Nowoczesne technologie sprawiają, że platformy e-learningowe mogą w jeszcze lepszym stopniu odpowiadać na potrzeby zarówno organizacji jak i użytkowników końcowych. Czy oznacza to, że branżę czeka tama sama rewolucja jaka przewidywana jest na przykład w e-commerce?
Wzrost znaczenia m-learningu
Powszechność wykorzystywania urządzeń mobilnych nie mogło pozostać bez wpływu na branżę szkoleniową. Obecnie smartfony są wykorzystywane nie tylko w celach rozrywkowych. Oczywiście media społecznościowe i komunikatory są i nadal będą bardzo popularne. Jednak dane jasno wskazują, że urządzenia mobilne są coraz częściej wykorzystywane jako narzędzia pracy.
Wykorzystywanie aplikacji mobilnych jako nośników materiałów szkoleniowych ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest mobilność, która oznacza, że szkolenie może zostać wyświetlone użytkownikowi w dowolnym czasie i dowolnym miejscu. Kolejną dużą zaletą jest możliwość wykorzystywania rzeczywistości rozszerzonej, dzięki której szkolenie jest nie tylko bardziej efektywne, ale również ciekawsze.
Wzrost znaczenia Machine Learning
Technologia ta będzie odgrywała ważną rolę w wielu obszarach, również w obszarze zdalnych szkoleń. Możliwość natychmiastowej analizy dużych baz danych oraz niezwłocznego podejmowania niezbędnych działań umożliwi między innymi dostosowywanie programów szkoleniowych do aktualnych i faktycznych potrzeb firmy.
Machine Learning umożliwia również budowanie maksymalnie spersonalizowanych szkoleń. Oznacza to, że każdy z uczestników szkolenia może zdobywać wiedzę z sposób dostosowany do jego aktualnego poziomu wiedzy i potrzeb. Nowoczesne platformy e-learning mogą również dopasować przebieg szkolenia do preferencji jego uczestników, co sprawia że jest ono ciekawsze i bardziej angażujące.
Wzrost znaczenia Microlearning
Wykorzystywanie urządzeń mobilnych oraz inteligentnych systemów szkoleniowych powoduje dynamiczny rozwój kolejnego obszaru szkoleń zdalnych, czyli Microlearning. Co to takiego? To przygotowywanie krótkich, trwających 5-10 minut, pigułek szkoleniowych.
Kursy w formule „micro” powszechnie uważane są za bardzo dobre rozwiązanie. Na przykład pozwalają na szkolenie pracowników bez konieczności długotrwałego odrywania ich od obowiązków służbowych. Dzięki wykorzystywaniu smartfonów, krótkie kursy mogą być przygotowywane w bardzo ciekawej formie – na przykład jako pliki video – co umożliwia zwiększenie zaangażowania użytkowników szkoleń nawet o 50 procent.
Atrakcyjne mogą być również ankiety podsumowujące postępy szkolonych pracowników. Na ich podstawie, samouczące się systemy szkoleniowe mogą identyfikować obszary tematyczne kolejnych szkoleń, dzięki czemu zwiększona jest efektywność całego procesu uczenia.
Powyższe przykłady pozwalają stwierdzić, że wpływ nowych technologii i aktualnych trendów rynkowych na branżę e-learning będzie bardzo duży. Dotyczy to zarówno rozwiązań pudełkowych, jak również dedykowanego oprogramowania dla firm. Korzyści wynikające z wdrożenia technologii mobilnych i machine learning są bowiem zbyt duże, by można je było zignorować.
Zostaw komentarz