Jaki hosting wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?

Odpowiednio wybrany hosting to gwarancja bezpieczeństwa i poprawnego działania każdej strony internetowej. To również pomoc i opieka ze strony dostawcy usługi, a także szybka reakcja w razie sytuacji awaryjnych i kryzysowych. W dobie powszechnego dostępu do Internetu praktycznie każda firma i coraz więcej osób prywatnych chcą mieć własną stronę internetową, więc stoją przed wyborem - jaki hosting będzie dla mnie najlepszy? Ofert na rynku jest sporo. Jedne kuszą bardzo niską ceną lub czasem nawet całkowitym brakiem opłat, inne oferują bardzo dużą ilość zasobów, jeszcze inne atrakcyjne pakiety dodatkowe i promocje. Który z hostingów wybrać? Ten artykuł to próba odpowiedzi na to pytanie.

Co to jest hosting?

Zanim zacznie się wybierać odpowiedni hosting warto wyjaśnić czym on w ogóle jest. Dla wielu użytkowników Internetu jest to wiedza oczywista, ale dla osoby, która szuka miejsca dla swojej pierwszej strony internetowej warto podać choć skróconą definicję.

Hosting jest rodzajem usługi, który polega na udostępnieniu części zasobów serwera (w pewnym uproszczeniu – komputera) na potrzeby danego użytkownika. Mówiąc o zasobach powinno mieć się na myśli jego moc obliczeniową, a także dostępną pamięć. Na serwerze, który oferowany jest w ramach hostingu można umieścić swoją stronę internetową. Od jakości serwera zależy, jak szybko działa ta strona, czy zawsze jest do niej dostęp oraz czy podczas wzmożonego ruchu w ogóle można z niej skorzystać. W ramach hostingu oprócz samego udostępnienia serwera można liczyć na szereg usług dodatkowych – wykonywanie backupu danych, wsparcie i pomoc techniczną, miejsce na dysku w chmurze i innych.

Hosting – ile warto za niego zapłacić?

Dla wielu użytkowników podstawowym kryterium wyboru hostingu jest zazwyczaj cena. Trzeba jednak pamiętać, że najdroższe oferty nie zawsze są najlepsze. Z drugiej strony dużo firm oferuje darmowy hosting. Zdecydowanie się na takie rozwiązanie jest jednak ryzykowne, nawet jeśli na serwerze chce się umieścić swoją małą prywatną stronę. Najczęściej jakość usług jest w tym wypadku tożsama z ceną i nie ma żadnej gwarancji, że wszystko będzie działało prawidłowo, a w razie problemów użytkownik otrzyma należyte wsparcie.

Hosting na użytek prywatny nie powinien kosztować dużo – każdy jednak powinien sam ustalić cenę maksymalną, którą jest w stanie zapłacić. Maksymalna cena za hosting, na którym mają być umieszczone firmowe strona lub serwis o dużym natężeniu ruchu, to około kilkaset złotych. Więcej płacić nie ma sensu, bo za taką kwotę można już liczyć na kompleksową usługę. Nie oznacza to jednak, że nie można takiej usługi wykupić taniej. Dużo zależy od aktualnej sytuacji na rynku.

Czego możemy oczekiwać w ramach hostingu

Serwer, który się wynajmuje to najczęściej zwykły komputer, który ma określoną ilość pamięci ram, procesor i konkretną moc obliczeniową. Idealna sytuacja jest wówczas, gdy tylko jeden użytkownik korzysta z danego serwera, ale jest to droższe rozwiązanie. Najczęściej serwer (poznaj rozwiązania serwerowe) jest współdzielony z innymi użytkownikami. Przed wykupieniem usługi warto zapytać z iloma użytkownikami wspólnie korzysta się z serwera i jaki może być efekt, gdy wszyscy będą korzystać z maksimum dostępnych zasobów jednocześnie.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę to również ilość udostępnionej przestrzeni dyskowej, a także ilość transferu. Większa przestrzeń dyskowa to gwarancja tego, że można bez obawy umieszczać tam dużo danych, grafik w wysokiej jakości lub innych plików. Na ilość transferu szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, których strony internetowe generują duży ruch. Im większy transfer, tym więcej użytkowników może komfortowo korzystać z serwisu.

To podstawowe parametry, których odpowiednie dobranie pozwoli komfortowo korzystać z hostingu większości użytkowników. Ci bardziej zaawansowani powinni zwrócić też uwagę między innymi na liczbę obsługiwanych domen (jeśli chcą mieć więcej stron na jednym serwerze), kont FTP, liczbę kont email czy kont baz danych.

Dodatkowe usługi w hostingu

Poza ceną i parametrami technicznymi warto zwrócić jeszcze uwagę na usługi dodatkowe w hostingu. Chodzi między innymi o backup danych – im częstszy, tym bezpieczniejsze są dane. Warto również dopytać o pomoc techniczną i jej zakres. Można również zorientować się czy pomoc telefoniczna dostępna jest 24 godziny na dobę czy może tylko w określonych godzinach. Ogólnie rzecz ujmując, jakość usług jest nie mniej ważna niż oferowane możliwości techniczne, więc przed ostatecznym wyborem warto zaczerpnąć informacji, na przykład na forach internetowych, na temat obsługi, którą oferuje dany hosting.

Hosting szyty na miarę

Oferta usług hostingowych na rynku jest bardzo szeroka. Każdy z klientów ma bardzo dużą możliwość dopasowania hostingu idealnie do swoich potrzeb. W związku z tym przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie prześledzić rynek i zdecydować się na hosting „uszyty na miarę” potrzeb. Czasem ważniejszym aspektem będzie cena, czasem zaproponowane możliwości techniczne, a czasem oferowana pomoc, która może być przydatna szczególnie dla początkujących użytkowników.  

 

Artykuł sponsorowany