Klej w sztyfcie - łączy pomysły

Przybory do klejenia znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Można za ich pomocą zreperować popsuty mebel, skleić porcelanowe naczynie albo nadać nowe życie starym butom. Klej w sztyfcie to odmiana służąca subtelniejszym, ale nie mniej przydatnym czynnościom. Posiada go każdy uczeń, a także zasila on szeregi każdego, dobrze wyposażonego biura.

Historia substancji klejącej

Wróćmy na chwilę do czasów beztroskiego dzieciństwa i zadajmy kilka trudnych pytań. Jak to jest, że klej skleja ze sobą dwie rzeczy? Co takiego ma w sobie? Dlaczego jeden klej utrzyma nogę od stołu, a drugi radzi sobie jedynie z kartką papieru?

Na wszystkie powyższe pytania odpowiedź jest jedna: PVP. Brzmi tajemniczo, prawda? Ten skrót to nazwa związku chemicznego, który opracował niemiecki chemik Walter Reppe ponad 70 lat temu. I to właśnie ta substancja zasila skład kleju w sztyfcie. Mocniejsze kleje bazują już na innych chemikaliach, jednak PVP wciąż znajduje zastosowanie na przykład w znaczkach pocztowych lub kopertach. Jest to substancja bezpieczna, bezwonna i niedrażniąca, czemu zawdzięcza swoją unikalną funkcjonalność. Związek jest wykorzystywany także do produkcji lakierów i żeli do włosów, szamponów, mydeł oraz farb. 

Prezent czy projekt?

Klej w sztyfcie przeznaczony jest do łączenia ze sobą papieru, kartonu, zdjęć lub tekstyliów. Z tego względu możemy wykorzystać go zarówno do stworzenia wyjątkowego albumu ze zdjęciami, jak i makiety przedstawiającej projekt budynku. Dzięki intuicyjnemu opakowaniu z wykręcanym wkładem nie poplamimy nic oprócz miejsc styku dwóch elementów. Klej ten jest również bezpieczny dla dzieci, zatem możemy od małego uczyć nasze pociechy sztuki kreatywnego tworzenia. 

klej w sztyfcie

Tubki i słoiki jako relikt przeszłości

Wielu z nas pamięta jeszcze szkolne czasy, kiedy wszelkim zabawom plastycznym towarzyszyły oblepione dłonie i przykry zapach. Ówczesne kleje wyciskane z tubek lub przynoszone w małych słoiczkach nie należały do najbardziej wydajnych. W dodatku potrafiły zaschnąć w najmniej odpowiednim momencie, co dodatkowo utrudniało czerpanie radości z zabawy. Klej w sztyfcie jest pozbawiony tych mankamentów. Nie zasycha w opakowaniu, nawet jeśli pozostawimy go odkręconego na dłuższy czas.  Istnieją nawet takie rodzaje, które zabarwiają kartkę kolorem. Kolor ten następnie zanika wraz z wysychaniem kleju. Dzięki temu dokładnie wiemy, w którym miejscu nanieśliśmy wystarczająco grubą warstwę, a efekt nie różni się niczym od uzyskanego przy użyciu kleju bezbarwnego.

Czy klej w sztyfcie jest mi potrzebny?

Niezależnie od tego czy jesteś architektem, księgowym, sprzedawcą czy brukarzem - klej w sztyfcie to przybór, który powinien zasilić każdy domowy niezbędnik. Nigdy nie wiesz, kiedy przyjdzie Ci stworzyć kreatywną kartkę z życzeniami albo najdzie Cię wena na decoupage. Warto angażować w zabawę najmłodszych, aby jeszcze lepiej uwolnić ich plastyczny potencjał.